Microsoft chce wspierać najsłabszych

Microsoft, firma znana z obwarowywania patentami każdego fragmentu kodu, ma zamiar się otworzyć i uruchomić program pomocy startującym przedsiębiorstwom. Gigant z Redmond chce dzielić się z nimi technologiami, na których opracowanie wydano już miliardy dolarów, a które nigdy nie trafiły na rynek.

Zgodnie z założeniami mającej się rozpocząć wkrótce akcji, wszystkie zainteresowane małe firmy będą mogły skorzystać z prowadzonych przez Microsoft badań w tak ekscytujących dziedzinach, jak metody rozpoznawania twarzy, czy przetwarzanie i generowanie mowy.

Gigant z Redmond decyduje się na taki krok, gdyż eksperymenty pochłonęły już olbrzymie sumy pieniędzy, a produkty wykorzystujące nowe technologie nigdy nie pojawiły się na rynku. Zdaniem przedstawicieli firmy, sukces stanowi samo wprowadzenie nowej technologii na rynek - nawet jeśli nie dokonało się z udziałem Microsoftu.

Jak mówi David Harnett, starszy kierownik w dziale Microsoft Intellectual Property Ventures, "uwolnienie" tych technologii pomoże stworzyć nowe firmy i miejsca pracy.

Nie została określona dokładna treść umów licencyjnych, mających obowiązywać zainteresowanych akcją Microsoftu. Jak mówi David Kaefer - kierownik działu odpowiedzialnego za rozwiązania biznesowe i chronienie własności intelektualnej - każdy przypadek będzie rozpatrywany indywidualnie.


Zobacz również