Microsoft chce zakazać telefonów Motoroli w USA

Pozew Microsoftu to już kolejny etap wielkiej patentowej wojny między potentatami na rynku nowoczesnych technologii. Firma uważa, że kilka telefonów Motoroli Mobility, która od niedawna należy do Google, narusza siedem patentów Microsoftu. W związku z tym domaga się zakazu tych urządzeń w USA.

Telefony Motoroli są produkowane poza Stanami Zjednoczonymi, a Komisja Handlu Międzynarodowego USA może zakazać ich importu do kraju. Dałoby to Microsoftowi lepszą pozycję do dalszego dochodzenia swoich praw. Według niego, telefony Motoroli naruszają m.in. patenty związane z synchronizacją kalendarza i kontaktów.

Na ironię zakrawa fakt, że Google kupiło Motorolę Mobility, aby zdobyć dużą liczbę patentów posiadanych przez tą firmę. Miało to pomóc w obronie telefonów z systemem Android przed pozwami sądowymi o naruszenie przez niego patentów innych firm.

Microsoft już wcześniej wygrał w procesie z HTC, które również pozwał za bezprawne używanie patentów w telefonach z systemem Android. HTC jednak też jest aktywne w patentowej wojnie i niedawno złożyło pozew przeciwko Apple, z którym od dłuższego czasu toczy wojnę. Producent iPhone'a walczy także z koreańskim Samsungiem.

Wygląda na to, że wchodzimy w erę, gdzie znaczna część budżetów firm przeznaczana jest na sądowe batalie zamiast na rozwój nowych technologii. Najwyraźniej właśnie w tym firmy upatrują swojej szansy na zdobycie pozycji lidera rynku.