Microsoft chciał przejąć Facebooka

Steve Ballmer złożył Markowi Zuckerbergowi ofertę kupna serwisu społecznościowego w 2007 r. Zaoferował za mało?

Fritz Lanman, zajmujący w Microsofcie stanowisko dyrektora ds. przejęć i strategii, przyznał, że Mark Zuckerberg otrzymał w 2007 r. ofertę sprzedaży Facebooka. Złożył ją Steve Ballmer, prezes Microsoftu, który zaproponował Zuckerbergowi 15 miliardów dolarów.

Lanman ujawnił tę informację w czasie odbywającej się w Paryżu konferencji LeWeb. Jego zdaniem Microsoft i Facebook to spółki, które w owym czasie łączyło wiele podobieństw - stąd oferta przejęcia.

Mimo to Zuckerberg odrzucił ofertę Ballmera - Microsoft musiał zadowolić się kupnem udziałów w Facebooku wartych 240 mln dolarów. Obecnie oba przedsiębiorstwa zgodnie współpracują ze sobą; w październiku 2010 r. zacieśniły kooperację w zakresie wyszukiwania.

Wyszukiwarka Microsoft Bing otrzymała nowe funkcje powiązane z Facebookiem - użytkownik Binga może teraz otrzymywać m.in. informacje o stronach, które "Lubią" jego znajomi lub szybko wysłać im wiadomość.

Zdaniem Lanmana Facebook pewnego dnia może dorównać wartością Microsoftowi. Obecnie wartość giełdowa spółki z Redmond to 233 mld USD, ponad 10-krotnie więcej niż Facebooka (ok. 25 mld USD).