Microsoft: czas na Haiku

Microsoft potwierdził podczas konferencji zorganizowanej na targach Computex 2006 w Taipei, że zamierza kontynuować prace nad miniaturyzowaniem komputerów PC. Nie tak dawno koncern prezentował koncept przenośnego komputera o nazwie ultra-mobile PC (robocza nazwa: Origami) - teraz gigant z Redmond pracuje nad miniaturowym pecetem o nazwie Haiku.

"To urządzenie kosztować będzie od 500 - 700 USD - ale staramy się, by cena była jak najbliższa dolnej granicy" - tłumaczył dziennikarzom na Computeksie Otto Berkes, kierujący w Microsoft działem Ultra-Mobile PC. Prototyp takiego urządzenia zaprezentowano na Via Technology Forum - Haiku wygląda jak miniaturowy monitor LCD. Urządzenie nie ma żadnych przycisków czy klawiatury - wszelkie operacje przeprowadza się za pośrednictwem dotykowego wyświetlacza (komputer pracować ma pod kontrolą tabletowej wersji Windows).

Warto wspomnieć, że pierwszy prototyp Haiku zaprezentowany został przez Microsoft już w ubiegłym roku, podczas konferencji WinHEC - przedstawiciele koncernu mówili wtedy, że masowa produkcja urządzenia może rozpocząć się już w 2007 r. Ale tak naprawdę o komputerze tego typu koncern zaczął mówić znacznie wcześniej - w 2002 r. Z ówczesnych zapowiedzi wynikało, że komputer będzie się nazywał Go i wyposażony będzie w 4,5-calowy wyświetlacz.

Otto Berkel tłumaczy, iż Haiku ma być substytutem standardowego komputera - Microsoft chce, by użytkownicy nie tylko oglądali na nim filmy czy grali, ale też pracowali. Zanim jednak to nastąpi, koncern czeka jeszcze sporo pracy - jednym z poważniejszych wyzwań jest przygotowanie odpowiednich wersji najpopularniejszych aplikacji - takich, w których bez problemów będzie można pracować na tak małym wyświetlaczu. Przedstawiciel Microsoftu zapowiada jednak, że programiści koncernu już pracują nad takimi rozwiązaniami.