Microsoft dba o zgodność z PHP

Microsoft i firma Zend, jeden z głównych producentów narzędzi do tworzenia opensource'owych aplikacji, podpisały długoterminową umowę. Bill Hilf, odpowiedzialny w koncernie z Redmond za projekty Open Source poinformował, że celem umowy jest upewnienie się, że programy stworzone za pomocą PHP będą działały na obecnych i przyszłych wersjach microsoftowych serwerów. Obejmuje ona więc zarówno oprogramowanie dla Windows Server 2003, jak i dla Longhorna.

Zend Technologies to izraelsko-amerykańska firma, która powstała w celu skomercjalizowania języka PHP. "PHP zawsze działało na systemach Windows. Problem w tym, że nigdy nie działało zbyt dobrze" - powiedział Andi Gutmans, współzałożyciel i główny technolog Zend. Język ten wykorzystywany jest obecnie na ponad 22 milionach witryn internetowych oraz w 15 tysiącach firm.

Pierwsze efekty nowo podpisanej umowy zobaczymy w pierwszym kwartale przyszłego roku, kiedy to do powszechnego użytku trafią narzędzia, będące wynikiem współpracy obu firm.

Stephen O'Grady, analityk firmy Redmonk zauważa, że Microsoft nie ma zamiaru dokonywać radykalnych zmian. Chce je wprowadzać stopniowo. Jego zdaniem gigant z Redmond, podpisując umowę z Zend, chce być bardziej konkurencyjny na przyszłym rynku IT. "Microsoft daje korporacyjnym deweloperom kolejny powód, by nie wybierali Linuksa" - uważa Mark Driver, analityk Gartnera.

Liczbę programistów wykorzystujących w pracy PHP ocenia się na 4,5 miliona. Nowo podpisana umowa oznacza dla nich, zdaniem analityków, zwycięstwo pragmatyzmu nad uprzedzeniami.