Microsoft dobija Outlook Expressa

Outlook Express był na przełomie wieków najpopularniejszym programem pocztowym. Teraz jego twórca - Microsoft - postanowił zadać mu ostateczny cios. Koncern ogłosił, że użytkownicy tego programu będą mogli korzystać z serwisu pocztowego Hotmail jeszcze tylko do końca czerwca. Później w Hotmailu zostanie wyłączona obsługa protokołu DAV.

Firma tłumaczy swoją decyzję tym, że DAV jest przestarzały, zbyt wolny i ma problemy z obsługą e-maili o dużej objętości.

Problemy z Outlookiem zaczęły się jednak już przed kilku laty, gdy coraz częściej znajdowany w nim błędy zagrażające bezpieczeństwu użytkowników. Microsoft najwyraźniej dość szybko podjął decyzję o "uśmierceniu" tego programu, gdyż ostatnia duża aktualizacja dla niego ukazała się w sierpniu 2004 roku.

Po wyłączeniu DAV użytkownicy będą mogli korzystać z Outlooka (ale nie Outlook Expressa) podczas łączenia się z Hotmailem, jednak pod warunkiem, że zaktualizują oprogramowanie Outlook Connector.

Microsoft zachęca jednak użytkowników, by korzystali z Windows Live Mail, który obsługuje nową technologię o nazwie DeltaSync.

Scott Hammer, odpowiedzialny w Microsofcie za programy pocztowe wyjaśnia, że Outlook Express nie obsługuje DeltaSync, a zaimplementowanie jego obsługi wymagałoby dokonania zbyt wielu zmian w starzejącym się kliencie poczty. Najwyraźniej zmiany musiałyby być na tyle daleko idące, że nie opłaca się ich dokonywać.

Windows Live Mail ujrzał światło dzienne w listopadzie ubiegłego roku. To następca Outlook Expressa i Windows Mail. Klient ten jest standardowo dostarczany z Windows Vista.