Microsoft dodaje elastyczne przewijanie do Chrome na Windows 10

Jeśli korzystasz z Edge na Windows 10 lub Chrome bądź Safari na macOS, możesz zaobserwować efekt "odbijania" w przeglądarce. Pojawi się w momencie przewijania strony na samą górę lub sam dół.

Efekt ten nazywany jest "elastycznym przewijaniem". Gdy przewijasz stronę na sam jej szczyt lub dół, będzie przez moment "odbijać się" od ramki przeglądarki, co daje miły dla oka efekt wizualny. Funkcja ta pojawiła się już od początku Edge, obecnie została zaadaptowana na potrzeby Chrome - za co odpowiadają inżynierowie Microsoftu. W celu adaptacji przeglądarka Google otrzymała sterowniki OverscrollBounceController, pozwalające na osiągnięcie oczekiwanego efektu.

Microsoft dodaje elastyczne przewijanie do Chrome na Windows 10

Oczywiście jest to tylko ozdoba, nie mająca większego wpływu ani na szybkość pracy przeglądarki, ani też jakość wyświetlanych treści. Funkcja ta powinna pojawić się w kolejnej stabilnej aktualizacji przeglądarki Chrome. Jak zawsze w przypadku nowych funkcji, jest ona dostępna najpierw w edycji Canary - należy jednak włączyć ją ręcznie. Znajduje się we flagach Chrome - aby ja uruchomić, należy wpisać w okienku adresu chrome://flags/, a następnie w wyszukiwarce wpisać elastic overscroll win. Po pokazaniu się opcji należy ją włączyć.

Źródło: Windows Latest