Microsoft: filtr antypiracki wbudowany w odtwarzacz?

Microsoft pracuje nad nowym filtrem antypirackim, który ma zostać wbudowany do przenośnych odtwarzaczy multimedialnych z serii Zune i uniemożliwiać użytkownikowi oglądanie pirackich kopii filmów - donosi New York Times, powołując się na źródła w koncernie NBC (współpracującym z Microsoftem).

Z informacji uzyskanych przez dziennikarzy NYT wynika, że Microsoft chce zaimplementować do Zune technologię, której zadaniem będzie sprawdzanie, czy skopiowany do pamięci urządzenia plik wideo ma jest legalną kopią. Jeśli okaże się, że plik taki nie ma niezbędnej licencji, odtwarzacz nie pozwoli na jego uruchomienia.

Wprowadzenie takich filtrów nastąpi (o ile rzeczywiście tak się stanie) na wyraźne życzenie koncernu NBC Universal, który uzależnia od tego decyzję o zaoferowaniu użytkownikom Zune dostępu do swojego katalogu filmów, seriali i programów telewizyjnych.

Microsoft na razie nie komentuje oficjalnie tych doniesień - przedstawiciel koncernu przyznał jednak, że firma pracuje nad pewnym rodzajem zabezpieczeń antypirackich dla MS Zune (nie potwierdził bezpośrednio, że chodzi o filtry, o których mowa wyżej). Zastrzegł on też, że podobne rozwiązania tworzy już koncern Sony, zaś SanDisk rozważa taką możliwość.