Microsoft i Adobe ujawniają swoje generatory grafik SI

Gdy giganci rynku zaprzęgają do pracy sztuczną inteligencję, efekty mogą okazać się wspaniałe.

Fot.: Adobe

Generatory grafik SI powstają jak grzyby po deszczu, a teraz do wyścigu dołączają kolejne firmy. I to nie byle jakie, a jedne z największych na rynku. Zarówno Adobe, jak i Microsoft zdradziły światu, że szykują konkurencję dla Midjourney, DALL-E i innych rozwiązań. W przypadku producenta systemu Windows to niejako naturalny krok po tym, gdy wprowadził GPT-4 do swojej przeglądarki Bing. Jeśli chodzi o Adobe, można było spodziewać się podobnego posunięcia - wszak to eksperci od programów graficznych.

A jak to będzie wyglądać w praktyce? Bing Image Creator to narzędzie, które jest już dostępne dla nielicznych, ponieważ wciąż znajduje się w fazie testowania oraz rozwoju. W finalnej wersji ma trafić do Edge, gdzie będzie dostępne z poziomu Copilota, czyli najświeższej nowości w pakiecie Office.

Zobacz również:

  • Najlepsze programy do rysowania - darmowe i płatne
  • Windows 12 - wymagania, data premiery, cena [03.06.2023]
  • To nie science-fiction. Trwają prace nad tym, aby SI odczytywała... myśli

Generator grafik Adobe ma roboczą nazwę Firefly (czyli po prostu "robaczek świętojański") i właśnie znajduje się w fazie beta. Integruje narzędzia do edycji grafik tego producenta z komendami wydawanymi SI, które mają modyfikować obraz tak, jak sobie tego zażyczy użytkownik. Finalna wersja pojawi się w Creative Cloud, Document Cloud, Experience Cloud oraz Adobe Express. Tak więc będzie dostępna w aplikacjach Adobe Express, Experience Manager, Photoshop oraz Illustrator.

Warto dodać, że Microsoft i Adobe szukają sposobów na trenowanie SI w taki sposób, aby nie naruszać praw autorskich twórców grafik. Chcą także zadbać o to, aby ich narzędzia nie były wykorzystywane do tworzenia obrazów nieetycznych. Dodatkowo zaplanowane jest oznaczanie każdej wykreowanej grafiki znakiem wodnym, informującym o jej "nieludzkim pochodzeniu".

Źródło: Techspot


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: