Microsoft i Google zmienią schowek Edge i Chrome. Ma być znacznie lepiej

Microsoft informuje, że współpracuje z Google nad zmianą schowka w przeglądarkach Chrome oraz Edge. Zapowiadane zmiany wyglądają - przynajmniej w teorii - obiecująco.

Projekt nazywa się Pickle Clipboard APIs. Ma za zadanie umożliwić użytkownikom przeglądarek Edge i Chrome kopiowanie i wklejanie różnego rodzaju plików. Będzie to działać na linii przeglądarka-aplikacje. W chwili obecnej schowek ma ograniczone możliwości pod tym względem - można skopiować tekst (jako .txt), grafiki w formatach .png i .jpg, kod HTML oraz kilka popularnych formatów, obsługiwanych przez Windows 10, macOS, Linuxa oraz platformy mobilne. Jednak API nie pozwala na kopiowanie "wyspecjalizowanych" formatów oraz tzw. long-tails ("długich ogonów").

Przykład? Pliki .tiff oraz .docx. Nie skopiujesz ich pomiędzy przeglądarką a aplikacją. Nowe API ma to zmienić. Równocześnie umożliwi deweloperom na tworzenie specjalnych formatów plików, przeznaczonych właśnie dla przeglądarek. Microsoft deklaruje, że wprowadzone zostaną mechanizmy, dzięki którym kopiowane treści będą zabezpieczone przed wyciekiem. Implementacja nowego API będzie możliwa zarówno dla przeglądarek w wersji instalacyjnej, jak i przenośnej. Czyli będzie można skopiować dokumenty z Eksploratora Plików do Google Docs lub Microsoft Word.

Zobacz również:

  • Windows 11 już w stadium beta. Co się zmieniło, jak zainstalować?
  • Android 11 - lista telefonów do aktualizacji [30.07.2021]
  • Edge - historia aktualizacji [25.07.2021]

Kiedy nowe API zostanie wprowadzone do przeglądarek? Podobno prace są na bardzo zaawansowanym etapie, więc zapewne jeszcze w tym roku. Ponieważ nowa implementacja dotyczy silnika Chromium, będą mogły z niej korzystać nie tylko Edge i Chrome, ale również i inne przeglądarki oparte na nim. Szybkość wprowadzania nowego rozwiązania będzie różnić się w zależności od producenta.

Źródło: WindowsLatest