Microsoft i Lenovo blokują instalację Linuksa? Mamy oświadczenie chińskiej firmy

Microsoft i Lenovo zostały oskarżone o blokowanie instalacji Linuksa na komputerach z linii Signature Edition PC. Dzisiaj wiemy już, że takie bulwersujące działanie nie miało miejsca.

Jeden z użytkowników Reddit zamieścił wpis, z którego dowiedzieliśmy się, że Lenovo Yoga 900 ISK2 UltraBook z linii Signature Edition PC (zawiera "czysty" Windows 10) nie pozwolił mu na instalację systemu Linux. Oczywiście natychmiast pojawiły się spekulacje, że to zamierzone działania ze strony Lenovo i Microsoftu. W odpowiedzi na nie przedstawiciel chińskiej firmy zamieścił wpis sugerujący, że wina leży po stronie jego partnera:

"Ten system ma zainstalowaną wersję Signature Edition systemu Windows 10 Home. Jest ona zamknięta w związku z naszą umową z Microsoftem"

Dzisiaj mamy już jednak prawie pewność, że nie doszło tutaj do żadnego celowego blokowania instalacji innych systemów. Wyjaśnia to bowiem kolejne oświadczenie Lenovo:

"Aby zwiększyć wydajność systemu Lenovo podąża za branżowym trendem adopcji konfiguracji RAID z dyskami SSD w niektórych konfiguracjach produktów. Lenovo nie blokuje celowo instalacji innych systemów. Jest w pełni zaangażowane w dostarczanie certyfikatów linuksowych i wytycznych instalacji dla szerokiej gamy produktów -https://support.lenovo.com/us/en/documents/pd031426. Niewspierane modele będą działały pod kontrolą Linuksa, gdy dostawcy systemu udostępnią nowe jądro i sterowniki obsługujące RAID na SSD."

Podsumowując, Lenovo twierdzi, że komputery, które korzystają z nowego systemu RAID wymagają do instalacji dystrybucji Linux nowych sterowników i jąder. Nie ma też mowy o żadnym porozumieniu z Microsoftem w sprawie blokowania innych systemów.

Czekamy jeszcze na oświadczenie w tej sprawie ze strony Microsoftu, który został niesłusznie "zmieszany z błotem" w komentarzach wielu internautów zbulwersowanych opisaną na Reddicie historią.