Microsoft i Nokia dołączają do walki o "App Store"

Terminy "APP STORE" i "APPSTORE" są w Europie znakami towarowymi Apple. Microsoft i Nokia chcą unieważnić to postanowienie i uważają, że są to określenia pospolite. Walka o nazwę sklepu z aplikacjami rozpoczęła się już wcześniej, gdy Amazon otworzył swój Appstore z aplikacjami dla Androida.

Microsoft uważa, że termin app store (sklep z aplikacjami) nie różni się niczym od toy store (sklep zabawkami) lub book store (księgarnia). W związku z tym Apple nie powinno otrzymać go na własność. Nokia jest podobnego zdania i twierdzi, że terminy będące znakami towarowymi Apple nie są dość charakterystyczne, by można nadać im taki statut.

Atak na słuszność przyznania Apple znaku towarowego rozpoczął się w Europie w zeszłym miesiącu. Zaczęła go firma Amazon, która w marcu otworzyła nowy sklep z aplikacjami dla Androida. Nazywa się Appstore i na razie jest dostępny tylko w USA.

W Europie znakami towarowymi zajmuje się Urząd ds. Harmonizacji Rynku Wewnętrznego (OHIM). Według niego Apple ma pełne i wyłączne prawa do używania i zapobiegania używania terminu app store bez jego zgody. Jeśli ktoś je narusza, to firma ma prawo podjąć działania prawne.

W USA Microsfot nie chce dopuścić do przyznaniem Apple znaku towarowego App Store, ale producent iPada już pozwał Amazon w związku z nazwanie jego sklepu z aplikacjami dla Androida w zbliżony sposób.