Microsoft i Novell przedłużają współpracę

Microsoft wydał oświadczenie, w którym oznajmił, że zamierza przeznaczyć następne 100 milionów dolarów na dalsze prace nad kompatybilnością Windows Server z Suse Linux Enterprise Server. Nowa umowa jest kontynuacją kontrowersyjnego sojuszu zawartego dwa lata temu pomiędzy gigantem z Redmond a Novellem.

W listopadzie 2006 roku świat dowiedział się o podpisaniu porozumienia o współpracy pomiędzy Microsoftem a firmą Novell. Obydwie firmy określiły dokument jako "przełomowy" i oświadczyły, że bardzo przysłuży się on zwykłym użytkownikom.

Głównym założeniem sojuszu było projektowanie pakietów wizualizacyjnych umożliwiających uruchamianie Windows Server na Suse Linux Enterprise Server i odwrotnie. Firmy pracować miały również nad narzędziami pozwalającymi na konwersję plików OpenDocument do standardowego formatu Microsoft Office.

Sceptycy dostrzegli jednak w poczynaniach obydwu firm jeszcze inne, znacznie mniej szlachetne, pobudki. Dla Microsoftu umowa była świetną kartą przetargową w starciu z Komisją Europejską, która zarzucała gigantowi z Redmond nieuczciwą konkurencję. Od momentu podpisania umowy amerykański koncern mógł bez problemu udowodnić, że z dobrej woli współpracuje z firmami oferującymi darmowe oprogramowanie.

Dla Novella zaś Microsoft był na dobrą sprawę ostatnią deską ratunku. Spółka miała poważne kłopoty finansowe. Umowa z firmą Billa Gatesa miała jej pomóc w ich zażegnaniu. Oznaczała bowiem lepszą kompatybilność produktów Novella z Windowsem, co stawiało je w znacznie lepszej pozycji w stosunku do programów konkurencji.

Dziś okazuje się, że żadna ze stron nie chce rezygnować z zawartej dwa lata temu współpracy.

Microsoft wydał oświadczenie, w którym oznajmił, że zamierza przeznaczyć następne 100 milionów dolarów na dalsze prace nad kompatybilnością Windows Server z Suse Linux Enterprise Server. Dodatkowo, pieniądze zostaną przeznaczone na narzędzia, programy treningowe oraz pomoc techniczną, jaką Novell oferuje swoim klientom by polepszyć współdziałanie obydwu systemów.

Nowa umowa ma zacząć obowiązywać już od 1 listopada bieżącego roku.