Microsoft: interfejs Office'a za darmo

Koncern z Redmond zdecydował się na nieodpłatne licencjonowanie interfejsu użytkownika najnowszej wersji pakietu MS Office. Przedstawiciele Microsoftu tłumaczą, iż decyzja ta pozwoli zewnętrznym firmom na łatwe tworzenie aplikacji bez problemu integrujących się z interfejsem aplikacji wchodzących w skład MS Office 2007.

Nieodpłatnie licencjonowana będzie zarówno szata graficzna, jak i funkcjonalność interfejsu RibbonX UI. Microsoft zamierza również dostarczyć zewnętrznym programistom szczegółowe instrukcje i poradniki, które ułatwić mają implementowanie w ich produktach rozwiązań znanych z interfejsu MS Office 2007.

Przedstawiciele firmy tłumaczą, że do udostępniania za darmo możliwości korzystania z RibbonX UI skłoniły ich powtarzające się prośby firm tworzących oprogramowanie współpracujące z aplikacjami wchodzącymi w skład pakietu biurowego Microsoftu.

Takeshi Numoto, menedżer projektu Office Client, przypomina, że MS Office 2007 wyposażony został w zupełnie nowy interfejs użytkownika, radykalnie różniący się od poprzednich wydań pakietu. Z jego słów wynika, że koncern wydał na jego zaprojektowanie i stworzenie "setki milionów USD". Nowy interfejs ma być zdecydowanie bardziej czytelny i łatwiejszy w użyciu niż poprzednie wersje - m.in. dzięki ułatwieniu dostępu do najczęściej wykorzystywanych narzędzi w poszczególnych aplikacjach (więcej informacji o nowym MS Office znaleźć można m.in. w tekście "Office 2007 - na dobre czy na złe?").