Microsoft - interfejs obsługiwany... stopami

Corocznie organizowana przez Microsoft impreza TechFest staje się okazją do zaprezentowania wszelkiej maści innowacji technologicznych. Podczas tegorocznej edycji TechFest widzowie mogli m.in. poznać możliwości interfejsu Step User Interface (Step UI), umożliwiającego komunikowanie się z komputerem za pomocą... stóp.

StepUI jest jedną ze 155 innowacji prezentowanych na tegorocznej, szóstej edycji TechFest (przypomnijmy, że to impreza organizowana przez pracowników Microsoftu dla pracowników Microsoftu). Do jego obsługi StepUI jest niezbędna specjalna mata z tworzywa sztucznego, na której użytkownik opiera stopy i - naciskając różne jej części - steruje wykonywanymi przez komputer operacjami. Dodatkiem do maty jest program StepMail, który umożliwia zarządzanie pocztą elektroniczną, w tym wykonywanie podstawowych operacji (przewijanie ekranu, otwieranie i zamykanie, usuwanie, flagowanie, przenoszenie między folderami).

Jak twierdzą pomysłodawcy projektu, stopy można równie efektywnie wykorzystać do katalogowania np. poczty email. Nie wiadomo jednak, jakie będą przyszłe losy interfejsu "nożnego" - wiele z prezentowanych wynalazków nigdy nie trafia na rynek...

O technicznych nowinkach AD 2005 z poletka giganta z Redmond informowaliśmy w artykule "Microsoft Research: walka z robakami i przepełnieniem bufora".


Zobacz również