Microsoft jednak zapłaci rekordową karę. Chodzi o ponad miliard USD!

Sądu Trybunału Sprawiedliwości UE podtrzymał decyzję Komisji Europejskiej o nałożeniu ogromnej kary pieniężnej na Microsoft. Jest to finał antymonopolowej sprawy, która miała swój początek w 2004 roku.


W 2004 roku Komisja Europejska nakazała Microsoftowi, aby udostępnił on dokumentację swojej technologii firmom trzecim na sprawiedliwych i rozsądnych warunkach. Miało to pozwolić im na tworzenie aplikacji mogących lepiej współpracować z oprogramowaniem giganta.

Po czterech latach Komisja uznała, że Microsoft nie wywiązał się z nałożonego na niego obowiązku i nałożyła na niego karę w rekordowej wysokości aż 1,35 miliarda dolarów.

Microsoft się odwołuje

Twórca Windows postanowił jednak powalczyć i odwołał się do Sądu Trybunału Sprawiedliwości UE w Luksemburgu stwierdzając, że grzywna jest za wysoka i została nałożona niezgodnie z prawem (oczywiście podał przy tym całą listę popierających tę tezę argumentów). Domagał się przy tym jej anulowania lub zmniejszenia.

250 mln w kieszeni

Dzisiaj okazało się jednak, że unijny Sąd podtrzymał zasadniczo decyzję Komisji i odrzucił wszelkie argumenty Microsoftu. Postanowił jednak zmniejszyć wspomnianą wcześniej karę o 250 milionów dolarów.

Komentarze

W wydanym oświadczeniu Joaquín Almunia (komisarz UE do spraw konkurencji) przyznał, że z zadowoleniem przyjął wyrok sądu.

"Orzeczenie potwierdza, że Microsoft nie zastosował się do decyzji Komisji, a Komisja miała prawo nałożyć na niego karę" - powiedział Almunia.

Niestety Microsoft nie odpowiada na prośby o komentarz.