Microsoft: jest dobrze, będzie lepiej

"Firma zrealizowała większość założeń ogłoszonej rok temu inicjatywy Trustworthy Computing, jednak przed nami jeszcze dużo pracy" - napisał w e-mailu rozesłanym do klientów Microsoftu Bill Gates.

Informując rok temu o Trustworthy Computing użytkowników oprogramowania Microsoftu, Gates tłumaczył, iż inicjatywa polegać będzie na wstrzymaniu prac nad nowymi produktami i skupienie się pracowników firmy na znajdowaniu luk w dostępnym już oprogramowaniu i usuwaniu ich.

W e-mailu, o którym mowa wyżej, Bill Gates poinformował klientów, że plan zrealizowano zgodnie z założeniami - firma przeznaczył w ciągu ostatniego roku ogromne środki na zabezpieczanie swoich produktów (tylko zabezpieczenia systemów Windows pochłonęło ponad 200 mln USD). Gates zapowiedział również, że firma zamierza rozwijać ideę Trustworthy Computing. W br. na rynek mają trafić nowe produkty (m.in. nowa wersja Windows Server, SQL Server, Exchange Server, pakiet Office) - wszystkie one zostaną zabezpieczone zgodnie z nową polityką bezpieczeństwa Microsoftu. Ma to się przejawiać m.in. tym, że wszelkie funkcje oprogramowania, które potencjalnie mogłyby posłużyć hakerom, będą w nowym oprogramowaniu standardowo wyłączone.

Szef Microsoftu po raz kolejny zapowiedział również wprowadzenie na rynek Palladium - systemu zabezpieczania danych, będącego kombinacją rozwiązania programowego i sprzętowego.

W swoim liście Bill Gates zawarł również trzy "przykazania" współczesnego użytkownika komputerów:

Należy zawsze:

1. instalować wszelkie patche i uaktualnienia udostępniane przez producentów oprogramowania;

2. korzystać z uaktualnionego programu antywirusowego;

3. korzystać z firewalla.