Microsoft: kij z marchewką na piratów

W połowie roku Microsoft zamierza wprowadzić wymóg weryfikowania legalności systemu operacyjnego przed pobraniem z serwisu internetowego firmy uaktualnień i dodatków do oprogramowania. Koncern chce w ten sposób walczyć z piractwem. Microsoftu ma też inny pomysł na skłonienie użytkowników do korzystania z legalnych kopii Windows - nagrodą dla uczciwych klientów ma być program "Dodatki dla oryginalnego systemu Windows". W jego ramach użytkownicy, którzy pomyślnie przejdą 'test legalności', otrzymają prezenty i zniżki na wybrane produkty.

Microsoft: kij z marchewką na piratów
Microsoft od ubiegłego roku testował narzędzie o nazwie Windows Genuine Advantage - zaimplementowane jest w ono sekcji Download serwisu Microsoft.com. Użytkownicy, którzy chcieli pobrać z niego patche lub inne uaktualnienia, mogli wcześniej uruchomić ów program, który sprawdzał, czy dany internauta korzysta z legalnej kopii systemu Windows (pisaliśmy o tym w tekście "Microsoft Download Center - piratom wstęp wzbroniony!").

Korzystanie z Windows Genuine Advantage nie było jednak obowiązkowe - w każdej chwili użytkownik mógł zrezygnować ze sprawdzania legalności i od razu pobrać wybrany plik. Od połowy roku ma być inaczej - sprawdzenie legalności będzie obowiązkowe. W niektórych krajach - np. Chinach, Norwegii i Czechach nastąpi to nawet wcześniej, bo już na początku lutego. Nie znaczy to jednak, że osoby korzystające z nielegalnych kopii Windows zostaną zupełnie 'odcięte' od uaktualnień - wciąż będą one mogły korzystać z systemu Windows Update, który automatycznie pobiera i instaluje najważniejsze uaktualnienia.

MS: nagrody zamiast kar

Microsoft ma też inny pomysł na zachęcenie użytkowników do korzystania z legalnych kopii Windows - firma zamierza w lutym uruchomić program "Dodatki dla oryginalnego systemu Windows". W założeniu jest on podobny do globalnych planów MS - tzn. użytkownik będzie zobowiązany do sprawdzenia legalności swojego systemu. Jeśli test przebiegnie pomyślnie, użytkownik uzyska dostęp nie tylko do uaktualnień, ale także do pakietu dodatkowych produktów i zniżek. Będą to m.in.:

- program Photo Story 3 for Windows;

- Winter Fun Pack;

- 50% zniżki na wybór gier komputerowych z MSN Zone;

- sześciomiesięczna wersja testowa Microsoft Office OneNote;

- 50% zniżki na usługę Hosted SharePoint;

- 50% zniżki na usługę Microsoft List Builder service;

- 30% zniżki na usługę New Microsoft Outlook Live;

- KoktajlBar (pełna wersja programu do... sporządzania koktajli);

- AntiVirenKit 2004 professional (90-dniowa pełna wersja popularnego programu

antywirusowego firmy G DATA);

- TopSecret Next Generation (pełny 90-dniowy profesjonalny program szyfrujący firmy G DATA, służący do zabezpieczania danych przechowywanych na komputerze).

"Najlepszym sposobem zwalczania piractwa w tym obszarze [oprogramowania - red.] jest uświadomienie użytkownikom wynikających z tego zagrożeń i zapewnienie im wszelkich korzyści płynących z posiadania oryginalnego oprogramowania" - tłumaczy Tomasz Bochenek, dyrektor generalny polskiego oddziału Microsoft. "Kiedy nasi klienci wezmą udział w programie, przekonają się, że mają łatwy dostęp do uaktualnień, ofert oprogramowania dodatkowego oraz innych korzyści płynących z użytkowania oryginalnego systemu operacyjnego Windows XP, w przeciwieństwie do niepewności i ryzyka związanych z podrabianym oprogramowaniem" - mówi Tomasz Bochenek.

Bardziej legalnie. Mniej bezpiecznie?

Pojawia się pytanie: czy takie ograniczenie możliwości aktualizacji systemu Windows może przyczynić się do wzrostu liczby niedostatecznie zabezpieczonych komputerów w Internecie? Zapytaliśmy o tę kwestię przedstawicieli CERT Polska: "Takie posunięcie na krótką metę na pewno zwiększy liczbę niedostatecznie zabezpieczonych komputerów w sieci" - twierdzi Piotr Kijewski z CERT Polska. "Na dłuższą metę trudno powiedzieć, gdyż prawdopodobnie część osób korzystających z nielegalnego oprogramowania zdecyduje się na zakupienie legalnych wersji, a inni z kolei przejdą na inne systemy np. Linux".

Aktualizacja: 27 stycznia 2005 04:56

Jak dowiedzieliśmy się od przedstawicieli polskiego oddziału Microsoft, inicjatywą "Dodatki dla oryginalnego systemu Windows" objęci zostaną użytkownicy produktów koncernu na całym świecie (początkowo informowaliśmy, że dotyczy ona jedynie rynku polskiego).