Microsoft - kod dla zasłużonych

Korporacja Microsoft poinformowała o rozszerzeniu projektu Shared Source, w ramach którego udostępniany jest kodu źródłowy systemu Windows. Nowym programem o nazwie MVPSLP zostaną objęci specjaliści wyjątkowo zasłużeni dla społeczności użytkowników.

Projekt Shared Source, który polega na udostępnianiu kodu źródłowego systemu Windows ujrzał światło dzienne w 2001 roku. Do tej pory dotyczył on głównie instytucji rządowych, firm oraz ośrodków badawczych. Nowa inicjatywa Microsoftu o nazwie MVPSLP (Most Valuable Professional Source Licensing Program) skierowana jest do osób prywatnych, które mogą pochwalić się nieprzeciętną wiedzą techniczną na temat systemu Windows oraz są aktywnie zaangażowane w pomoc innym użytkownikom. Korporacja nadaje takim osobom status MVP (Most Valuable Professional).

Program MVPSLP ma za zadanie podnieść poziom wzajemnego wsparcia w ramach środowisk użytkowników produktów Microsoftu. Dodatkowym zamysłem MVPSLP jest pomoc dla korporacji w zakresie prac badawczych nad oprogramowaniem.

Obecnie w 55 krajach na całym świecie jest już ponad 1800 osób posiadających status MVP. Do tej pory mieli oni dostęp do kodów źródłowych następującego oprogramowania Microsoft: Windows CE .Net, Visual Studio .Net oraz Passport Manager. Program MVPSLP daje im dodatkowo dostęp do kodów źródłowych systemów Windows 2000, Windows XP oraz Windows 2003 Server. Użytkownikowi o statusie MVP zostaną udostępnione do wglądu kody źródłowe Windows, jednak bez możliwości wprowadzania jakichkolwiek modyfikacji. Nie będzie również możliwe samodzielne wykonywanie kompilacji kodu. Dostęp do zasobów będzie możliwy poprzez specjalnie zabezpieczoną witrynę internetową.

Jak podkreśla Jason Matusow, menadżer projektu Shared Source Initiative: "Użytkownicy o statusie MVP uzyskają taki sam poziom dostępu do kodu, jaki posiadają w tej chwili użytkownicy korporacyjni oraz integratorzy systemów. Szacujemy, iż blisko 80% z ponad 1200 uprawnionych do tego użytkowników skorzysta w najbliższym czasie z programu MVPSLP".

Microsoft przeprowadził już jakiś czas temu testy udostępniania kodu wśród 200 wybranych użytkowników o statusie MVP. Spośród tej pilotażowej grupy, pierwsze 27 osób już podpisało stosowne umowy. Jak do tej pory program udostępniania kodu źródłowego ominął pakiet oprogramowania biurowego Office. Jednak jak podkreślają przedstawiciele korporacji, nie wyklucza się takiego posunięcia w przyszłości.

Aktualizacja: 23 października, godzina 17:15

Jak powiedziała nam Eryka Gizińska, Account Manager reprezentująca polski oddział Microsoft: "W chwili obecnej program MVP nie działa w Polsce. Program jest wprowadzany, ale pierwszych MVP można się spodziewać na przełomie roku 2003/2004."

Więcej informacji: http://www.microsoft.com


Zobacz również