Microsoft kolejną firmą pozwaną za użycie "instant search"

Firma będąca w posiadaniu patentu na technologię "instant search" oskarżyła o jego naruszenie kolejnego potentata. Do Amazona i Google, pozwanych w marcu, dołączył Microsoft. Wszystkie te firmy stosują w swoich produktach i usługach technologię opracowaną prze dewelopera MasterObject.

Instant search jeszcze w czasie wpisywania fragmentu tekstu przez użytkownika, prezentuje sugerowane terminy lub frazy, które mogą interesować wpisującego. Funkcja znajduje się w ofercie wielu firm, które według MasterObject nie mają do niej prawa. Co więcej, technologia ta jest bardzo popularna.

MasterObject podaje, że o zaistniałej sytuacji informowało Microsoft w maju 2008 roku. Sam twórca instatn search sprzedaje oprogramowanie bazujące na tej technologii do 2004 roku. Microsoft zastosował ją w wyszukiwarce Bing, przeglądarce Internet Explorer, systemie Windows Phone oraz w aplikacjach dla iPhone'a i Androida.

W marcu właściciel patentu założył sprawę sklepowi Amazon. Używa on instant search w swojej funkcji search suggestion, która, podczas wpisywania w pasku wyszukiwania Amazon.com, wyświetla listę potencjalnych terminów interesujących użytkownika. W tym samym czasie Google zostało oskarżone o bezprawne wykorzystanie technologii w Google Instant, sugestiach Google (autouzupełnianie) oraz w polu wyszukiwania systemu Android.

Wszystkie sprawy zostały złożone w sądzie okręgowym Północnego Dystryktu Kalifornii. Instant search jest stosowane na tak masowa skalę, że trudno będzie oskarżyć wszystkich z niego korzystających. Jednak do listy można by spokojnie dodać kolejne znane marki takie jak Yahoo!, Apple lub eBaya.