Microsoft: kolejny krok ku Linuksowi

Microsoft podpisał z LG umowę o współpracy. Dzięki niej Redmond uzyska dostęp do technologii stosowanych w urządzeniach LG napędzanych Linuksem, koreański producent zaś za darmo będzie mógł wykorzystywać bliżej nieokreślone patenty Microsoftu.

Jest to kolejna tego typu umowa Microsoftu. Dotychczas na wymianę praw patentowych zgodzili się włodarze Novella, Xandrosa, Fuji Xeroksa i Samsunga.

Współpraca z Redmond pozwala firmom spać spokojnie nawet wtedy, gdy zdecyduje się wytoczyć procesy przedsiębiorstwom wykorzystującym (sprzedającym, rozwijającym itd.) Linuksa, a zatem bezprawnie stosującym patenty korporacji. Prawnicy producenta Windows utrzymują, że w Linuksie jest ich aż 235.

"Problem z Microsoftem" ma zostać rozwiązany dzięki trzeciej wersji licencji GNU GPL. Datę jej publikacji wyznaczono na 29 czerwca bieżącego roku.

Warto wiedzieć, że LG jest członkiem Consumer Electronics Linux Forum, konsorcjum promującego stosowanie systemu spod znaku pingwina w elektronice użytkowej. Do CELF należy też między innymi Motorola, Matsushita, Philips, NEC, Sony, Sharp czy Toshiba - na razie żadna z tych firm nie podpisała umowy z MS.