Microsoft: komputer z wyświetlaczem w kształcie... kuli

Microsoft zaprezentował prototypowy model komputera Sphere - jest to koncepcja dość szczególna, gdyż funkcję monitora pełni tu dotykowy wyświetlacz w kształcie... kuli.

Jak twierdzi Hrvoje Benko, jeden z pracowników laboratorium Microsoft Research zaangażowanych w prace nad Sphere, w projekcie tym obok interfejsu obsługiwanego dotykiem zastosowano też projektor i kamerę na podczerwień. Projektor wysyła obrazy do wnętrza kuli, może też wykrywać, gdy ktoś dotknie jej zewnętrznej powierzchni. Na potrzeby komputera stworzono już kilka aplikacji, w tym przeglądarkę plików graficznych, interaktywną wizualizację kuli ziemskiej, prosty program graficzny, w którym można malować palcem oraz wielokierunkową aplikację wideokonferencyjną.

Sphere - nowy prototyp komputera rodem z Microsoft Research

Sphere - nowy prototyp komputera rodem z Microsoft Research

Prezentacja urządzenia miała miejsce w czasie zjazdu pracowników Microsoft Research w Redmond.

Koncepcja "Sfery" z pewnością wychodzi poza sztywne ramy idei zestawu komputerowego, jako grupy pudełek-prostopadłościanów z zamkniętymi w nich komponentami, którymi steruje się za pomocą klawiatury i myszy. Pod tym względem projekt należy traktować jako innowacyjny. Trudno sobie jednak wyobrazić efektywną pracę z komputerem, który dane prezentuje na wyświetlaczu w kształcie kuli. Znalezienie innych zastosowań dla opisywanego prototypu nie powinno za to być poważnym problemem.

Sphere nie jest pierwszym prototypem niestandardowego komputera, jaki opracowali inżynierowie Microsoftu. W ubiegłym roku firma zaprezentowała projekt Milan, czyli komputer w stole, wyposażony w umieszczony horyzontalnie 30-calowy wyświetlacz, system Windows Vista oraz zaawansowany system sterowania dotykiem.

Więcej informacji: Projekt Sphere