Microsoft kończy wsparcie podstawowe dla systemu Windows Vista

System Windows Vista wyszedł właśnie z fazy wsparcia podstawowego. Oznacza to m.in., że Microsoft nie będzie już za darmo udzielał pomocy technicznej ani wykonywał napraw gwarancyjnych. Do kwietnia 2017 roku system nadal objęty będzie wsparciem dodatkowym.

Od dzisiaj (10 kwietnia 2012) Microsoft nie będzie za darmo oferował napraw gwarancyjnych oraz pomocy technicznej dla Visty. Oprócz tego, firmy nie będą mogły stawiać żądań dokonania zmian w systemie, by dostosowywać go do swoich potrzeb. Pomoc techniczna dla poprawek nie dotyczących bezpieczeństwa będzie wymagała zakupienia dodatkowej umowy.

Polecamy: Microsoft wydłuża wsparcie dla Windows 7 i Visty

Vista trafiła teraz do fazy wsparcia dodatkowego. W jej ramach użytkownicy będą otrzymywać aktualizacje bezpieczeństwa. Microsoft zakończył sprzedaż detaliczną Windows Visty w październiku 2011 roku. W rok później producenci zakończyli wprowadzanie na rynek pecetów wyposażonych w ten system operacyjny. Więcej ważnych dat dotyczących Visty można znaleźć na stronie Microsoftu.

Zobacz też: Internet Explorer 10 nie dla Visty

Vista jest powszechnie uważana za jedną z największych porażek Microsoftu. Niektórzy twierdzą nawet, że jest to jeden z najgorszych systemów operacyjny w historii. Zarzuca się mu powolną pracę i problemy w kompatybilnością. Po ukazaniu się Windows 7 w 2010 roku, użytkownicy Visty dość szybko zaczęli przenosić się do nowego systemu.