Microsoft: konfiguracja komputera dla Visty

Microsoft poinformował, że aby osiągnąć najwyższą wydajność interfejsu graficznego w nadchodzącym systemie operacyjnym Windows Vista, użytkownicy powinni wystrzegać się kupowania zintegrowanych z płytą główną kart graficznych. Samodzielne karty wykazują się dużo większą wydajnością i powinny lepiej sprawdzić się przy obsłudze nowego interfejsu Windows.

Nowy interfejs wymagać będzie wydajnej karty graficznej, by móc w pełni pokazać swój blask. Specjaliści Microsoftu odradzają używanie kart które nie mają co najmniej 64 MB pamięci RAM oraz w pełni nie obsługują dobrodziejstw oferowanych przez DirectX 9.0.

Aero Glass, Aero Express i Diamond wykorzystują DirectX 9.0 do renderowania interfejsu graficznego oraz wszystkiego co na ekranie będzie wyświetlane. Zintegrowane karty graficzne mogą nie sprostać wymaganiom i okazać się zbyt wolne. Wypada tu zaznaczyć, że Microsoft podając wymagania karty graficznej mówi o absolutnym minimum, jakie będzie wymagane do pełnej obsługi systemu. Jeśli jednak ktoś zdecyduje się na kupowanie komputera z kartą graficzną zintegrowaną z płytą główną, Microsoft zaleca wybór takiej, w której jest gniazdo AGP lub PCI Express. W momencie gdy wydajność karty okaże się niewystarczająca, będzie można dokupić samą kartę graficzną, a nie modyfikować cały komputer.

Microsoft planuje wypuszczenie Windows Vista z "okrojonym" interfejsem, przeznaczoną do użytku w laptopach. Jak dotychczas nie podano jeszcze dokładnych wymagań dla tej wersji systemu.

Ponadto podana została konfiguracja jaką powinien posiadać komputer, by móc wydajnie pracować z Vistą. W jego skład powinien wejść 64-bitowy procesor, dysk twardy SATA o prędkości obrotu talerzy 7200 rpm, 8 MB pamięci podręcznej i technologią NCQ (Native Command Queuing), napęd DVD +/- RW, oraz łącze sieciowe o przepustowości minimum 54 Mbps.

Więcej na:

Microsoft


Zobacz również