Microsoft: koniec z Metro. Właściwa nazwa to "aplikacje Windows 8 Store"

Microsoft poinformował, że "kafelkowe" aplikacje przeznaczone dla systemu Windows 8 i Windows RT będą nazywane "aplikacjami Windows 8 Store".

Do akcji marketingowych odnoszących się zarówno do wydanego niedawno systemu Windows 8, jak i Windows Phone, zostało przez Microsoft włączone określenie Metro odnoszące się do "płytkowego" interfejsu użytkownika. W sierpniu gigant poinformował jednak programistów, że powinni oni unikać wykorzystywania wspomnianego słowa w nazwach swoich aplikacji lub dokumentacji.

"Używaliśmy określenia Metro jako kodowej nazwy podczas cyklu rozwoju wielu naszych linii produkcyjnych. W momencie, gdy zbliżymy się do premiery i przejścia z dialogu przemysłowego na szeroki dialog konsumencki skorzystamy z naszych nazw handlowych" - tłumaczył wówczas w wydanym oświadczeniu.

Wedle niepotwierdzonych informacji odejście od określenia Metro związane było ze sporem prawnym pomiędzy Microsoftem a inną nieznaną jeszcze firmą roszcząca sobie prawa do tego określenia.

Wiemy już jak nazywać aplikacje dla "ósemek"

Od tego czasu niektóre grupy w Microsofcie używały określenia "aplikacja Modern", lub "aplikacja w stylu Modern UI". Ponadto pojawiało się również określenie "aplikacja w stylu Windows 8". Dzisiaj wiemy już, jak brzmi poprawna nazwa dotykowych aplikacji przygotowywanych z myślą o najnowszych "okienkowych systemach". Na trwającej właśnie konferencji BUILD 2012 Will Tschumy, główny doradca w zakresie user experience, poinformował bowiem, że preferowana przez Microsoft nomenklatura brzmi: "aplikacja Windows 8 Store".