Microsoft kontratakuje

W najnowszej wersji przeglądarki Internet Explorer 5.5 wprowadzono zmiany, które nie są widoczne na pierwszy rzut oka - interfejs użytkownika przetrwał w niezmienionej postaci. Ciekawą nowością w stosunku do poprzednich wersji jest PrintPreview, dzięki której nareszcie istnieje możliwość podglądu drukowanych stron WWW - poprawiono także mechanizmy odpowiadające za rederowanie wydruku.

Spis treści

W najnowszej wersji przeglądarki Internet Explorer 5.5 wprowadzono zmiany, które nie są widoczne na pierwszy rzut oka - interfejs użytkownika przetrwał w niezmienionej postaci. Ciekawą nowością w stosunku do poprzednich wersji jest PrintPreview, dzięki której nareszcie istnieje możliwość podglądu drukowanych stron WWW - poprawiono także mechanizmy odpowiadające za rederowanie wydruku.

Programiści z Redmond zadbali o zwiększenie szybkości działania przeglądarki. Dzięki zastosowaniu nowej technologii view-linking w przypadku przeglądania stron z ramkami szybkość może wzrosnąć według producenta o 30 procent lub nawet o 75 procent. Działanie view-linking polega na odciążeniu komputera, na którym przeglądana jest strona - Internet Explorer 5.0, odczytując stronę np. z trzema ramkami, obarczał system taką samą liczbą wątków - jego nowsza wersja jest w stanie wykonać to zadanie w obrębie jednego wątku.

W udostępnionym pakiecie znalazły się między innymi takie komponenty jak: obsługujące multimedia Windows Media Player, Macromedia Shockwave Player, Macromedia Flash Player i odpowiedzialne za komunikację Outlook Express i NetMeeting.Przydatnym narzędziem, po raz pierwszy obecnym w pakiecie, jest MSN Messenger, aplikacja typu instant messaging. Program, po uprzedniej rejestracji (osoby posiadające konto Hotmail nie muszą się rejestrować), powiadamia nas, czy wybrani użytkownicy są w Sieci i pozwala na porozumiewanie się online z maksymalnie czterema osobami, informuje o nowych wiadomościach e-mail, oferuje też opcję płynnego przejścia z rozmowy w trybie tekstowym do wideo-konwersacji przy użyciu programu NetMeeting. Razem z Internet Explorerem 5.5 rozpowszechniane są również nowe wersje Visual Basic Script i Microsoft Java Script.

Możliwości

Opcja PrintPreview pozwala na podgląd wydruku.

Opcja PrintPreview pozwala na podgląd wydruku.

Nowa wersja przeglądarki wnosi pewne zmiany, które powinny zainteresować wszystkich webmasterów. Oferuje lepsze wsparcie dla kaskadowych arkuszy stylów CSS, przez co zapewnia między innymi możliwość definiowania właściwości takich jak borders, padding i margin elementów inline.

Na uwagę zasługuje pojawienie się edytora MSHTML otwierającego możliwość tworzenia jakościowo nowych stron, które mogą być edytowane bezpośrednio w przeglądarce. Ta innowacja zaowocuje w przyszłości pojawieniem się aplikacji online służących do obróbki tekstu oraz witryn, których zawartość użytkownicy będą w stanie dowolnie kontrolować i konfigurować. Usprawniono także obsługę rozszerzenia HTML+TIME, odpowiedzialnego za integrację multimediów na stronach WWW i wprowadzającego do nich elementy interaktywności. Posługując się nim, można dokładnie określić, co (obrazki, tekst, animacje, podkład dźwiękowy, elementy lub style HTML) i w jakiej kolejności ma się pojawić/zniknąć na oglądanej stronie. Sterowanie kolejnością występowania elementów tworzących stronę to nie wszystko - można sobie zażyczyć, aby pojawiały się one w ustalonym czasie (na przykład 10 sekund po uruchomieniu strony lub po pojawieniu się na niej określonego elementu) i wyznaczyć przedział czasu, w jakim mają być widoczne.

Według Microsoftu HTML+TIME w obecnie rozbudowanej wersji daje projektantom WWW te same możliwości, co proponowany przez organizacje W3C standard SMIL Boston (tak zwany SMIL 2). Trudno jednak oczekiwać, że zaimplementowane rozszerzenia typu HTML+TIME zostaną w najbliższej przyszłości wykorzystane przez developerów. W polskich warunkach istotną przeszkodą wprowadzania takich nowości jest przeciętnie mała prędkość transmisji danych.

Jeśli do powyższych rozszerzeń doda się nowe parametry, jakimi można opisywać ramki, czyli przezroczystość i trzeci wymiar pozwalający kontrolować, które elementy są przykrywane lub znajdują się nad którymi, możliwość zdefiniowania właściwości zoom dla dowolnej części strony WWW oraz nowe filtry (na przykład gradientu) i przekształcenia macierzowe, to okaże się, że webmasterzy otrzymali cały wachlarz opcji, dzięki którym mogą uatrakcyjnić swoje witryny. Wraz z Internet Explorerem 5.5 pojawiła się perspektywa odchudzenia komponentów HMTL - oznaczając odpowiednio dany komponent można skłonić parser do tego, aby nie tworzył dla niego osob-nego dokumentu HTML, co wpływa zasadniczo na poprawę wydajności przeglądarki.

Wyścig trwa

Chociaż zmiany, jakie wprowadzono w stosunku do poprzedniej wersji należy określić mianem ewolucyjnych, nowy IE 5.5 ugruntowuje pozycję Microsoftu na rynku przeglądarek. Konkurencyjny produkt Netscape 6, mimo znaczącej przebudowy i zastosowania nowego mechanizmu o nazwie Gecko, nadal pozostaje w tyle w stosunku do IE, jeśli rozważy się szybkość przetwarzania dokumentów, czy poprawność w implementacji obsługi XML (nie wspominając już o podejściu Netscape'a do wprowadzanych przez Microsoft rozwiązań ActiveX).

W chwili gdy powstawał ten artykuł, Microsoft zapowiadał, że udostępni kolejną wersję IE 5.5 wzbogaconą o nowe funkcje, które mają dać użytkownikom większą kontrolę nad plikami cookie, stosowanymi m.in. do śledzenia aktywności użytkowników w Internecie. Usprawniony Explorer uprości usuwanie plików cookie, przechowywanych w komputerze użytkownika, oraz wyposażony będzie w funkcje alarmowe ostrzegające o pojawianiu się tych plików.

I na koniec jeszcze wymagania: Windows 95/98 - 16 MB RAM, NT - 32 MB oraz 2000 - 64 MB.