Microsoft krytykuje "hipokrytów z IBM"

Koncern z Redmond opublikował list otwarty, w którym ostro krytykuje firmę IBM za hipokryzję przejawiającą się torpedowaniem starań Microsoftu o uznanie formatu dokumentów Office Open XML za standard ISO. Przedstawiciele Microsoftu zarzucają IBM, że agresywnie promując format OpenDocument (i jednocześnie blokując konkurencyjne inicjatywy) chce ograniczyć klientom możliwość wyboru rozwiązań technologicznych.

Przedstawiciele Mirosoftu wypominają IBM, iż wielokrotnie apelował do nich o przyjęcie ogólnych standardów wymiany dokumentów - a teraz, gdy koncern z Redmond stara się to zrobić, "Błękitny Gigant" cały czas utrudnia ten proces. "Kampania [prowadzona przez IBM - red.] mająca zablokować nawet rozpatrywanie kandydatury Office Open XML na standard ISO jest ewidentną próbą wykorzystania procedur standaryzacyjnych do ograniczenia liczby dostępnych na rynku rozwiązań" - czytamy w liście.

Warto przypomnieć, że IBM był jedyną firmą, która podczas zatwierdzania Office Open XML jako kandydata do standardu ISO (przez organizację standaryzacyjną Ecma International) głosowała na "nie". Microsoft twierdzi, że ten incydent był tylko jednym z elementów prowadzonej przez IBM kampanii, której celem jest niedopuszczenie do uznania OOXML za standard ISO na tych samych zasadach, na których taki status uzyskał format ODF (wspierany przez IBM).

Przedstawiciele Microsoftu obawiają się, że ewentualny sukces owej kampanii może doprowadzić do sytuacji, w której promotorzy technologii, która jako pierwsza otrzyma w danej dziedzinie status standardu ISO będą mogli skutecznie blokować proces standaryzacji konkurencyjnych rozwiązań.