Microsoft kupuje Skype - jakie zmiany dla użytkowników?

Potentat z Redmond ogłosił, że już niebawem sfinalizuje przejęcie firmy Skype znanej ze swojego komunikatora. Umowa między nimi opiewa na 8,5 miliarda dolarów i została zatwierdzona już przez prawie wszystkie ważne organy regulacyjne. Sytuacja ta wywołuje pytanie o przyszłość komunikatora, z którego aktywnie korzysta 170 milionów użytkowników.

Microsoft Skype

Microsoft przyrzeka, że będzie kontynuował wsparcie dla Skype'a jako odrębnego programu pozwalającego na rozmowy audio i wideo oraz czat za pomocą połączenia IP. Jeśli faktycznie tak będzie, to możliwe, że użytkownicy komunikatora nie zauważą wielkich zmian. Te mogą być bardziej widoczne w produktach Microsoftu, jeśli zostaną one wzbogacane o możliwości Skype'a.

Integracja z Windows Phone 7

Dość oczywistym miejscem dla Skype'a jest platforma mobilna Windows Phone 7. Aplikacja tego komunikatora jest już dostępna na iPhone'ach i smartfonach z Androidem, a już niebawem możemy spodziewać się jej wersji dla WP7.

To jednak nie wszystko. Nie wykluczone, że Skype zostanie bardziej zintegrowany z mobilnym systemem Microsoftu, co pozwoli na większe możliwości rozmów audio i wideo za pomocą łącz bezprzewodowych. Ciekawe jednak, czy operatorzy sieci komórkowych nie będą mieli nic przeciwko takiemu rozwiązaniu w smartfonach firmy z Redmond.

Skype może doczekać się także integracji z Facebookiem, z którym Microsoft pozostaje w bliskich relacjach. Umożliwiłoby to nie tylko pisanie ze znajomymi, ale również rozmowy na żywo.

Windows Live Essentials, Microsoft Office, Xbox

Jeśli korzystacie z usług w chmurze Windows Live Essentials, to już niedługo możecie zobaczyć możliwości Skype'a wprowadzane do Hotmaila lub Writera. Połączenie książek adresowych Hotmaila i Skype'a wydaje się być naturalnym rozwiązaniem. Writer i inne usługi również mogłyby skorzystać z możliwości komunikatora, nie mówiąc już o tym, że Windows Live Messenger już niedługo może bardzo przypominać Skype'a - przynajmniej pod względem możliwości.

Także integracja Skype'a z Microsoft Officem jest prawdopodobna. Na przykład Outlook mógłby dawać możliwość dzwonienia do osób z książki adresowej, a ta mogłaby być dostępna bezpośrednio w komunikatorze Skype. Również możliwości rozmówi audio i wideo Xboksa mają szansę na udoskonalenie dzięki integracji z nowym nabytkiem Microsoftu.

Skype zintegrowany z systemem Windows

Najciekawszą wydaje się jednak możliwość uczynienia Skype'a częścią pakietu instalacyjnego Windows. Przy jego instalacji użytkownik mógłby zostać zapytany, czy życzy sobie także Skype'a. Prawdopodobnie znacznie zwiększyłoby to liczbę użytkowników komunikatora, gdyż w ten sposób niektórzy podeszliby do tego produktu z większym zaufaniem.

Tony Bates, były prezes firmy Skype i za razem nowy prezes Skype'a jako działu Microsoft oświadczył, że połączenie możliwości tych dwóch firm zapewni niesamowite nowe doznania dla konsumentów i biznesu na całym świecie. Oby tak się stało, bo nie byłoby dobrze, gdyby potencjał komunikatora został zmarnowany przez wielką firmę, która musi skupiać uwagę jednocześnie na dużej ilości innych projektów.