Microsoft kupuje firmę Nokia!

Microsoft poinformował o zakupie działu Nokii zajmującego się produkcją telefonów komórkowych. Transakcja zamknięta zostanie sumą blisko 5,5 miliarda euro.

Na stronie Microsoftu pojawiła się elektryzująca informacja, z której wynika, że rozpoczął on proces zakupu części Nokii zajmującej się telefonami komórkowymi. Transakcja zostanie sfinalizowana w pierwszym kwartale przyszłego roku i zamknie się następującymi sumami:

- dział mobilny Devices & Services ("zwykłe" telefony komórkowe, smartfony, marketing, sprzedaż, serwis): 3,79 miliarda euro

- patenty: 1,65 miliarda euro

Tym samym pod skrzydła Microsoftu trafi 32 tysiące pracowników Nokii.

Nokia i Microsoft zaprzepaściły szansę

Warto przypomnieć, że zarówno Microsoft, jak i Nokia mocno zaspały i z kretesem przegrały walkę o rynek mobilny przede wszystkim z takimi firmami jak Apple i Samsung. Niestety ich współpraca, która zaowocowała smartfonami Lumia, nie przyniosła oczekiwanych rezultatów, co w pewnym momencie skłoniło nawet Byrana Biniaka, wiceprezesa Nokii, do otwartej krytyki giganta za zbyt małe zaangażowanie w rozwój platformy WP.

Zobacz również:

  • Windows 11 kompilacja 22543 - pełna lista zmian i błędów
  • Android 12/Android 12L. Sprawdź, czy twoje urządzenie otrzyma aktualizację [AKTUALIZACJA 27.01.2022]

Stephen Elop i marka Nokia

Na koniec jeszcze dwie istotne informacje:

- Stephen Elop znajdzie zatrudnienie jako wiceprezes działu mobilnego Devices & Services

- Marka Nokia nie zniknie z rynku: Micorosft podpisał 10-letnią licencję na jej wykorzystywanie przy produkcji telefonów