Microsoft łata, użytkownikom ZoneAlarm nie działa Internet

Użytkownicy popularnego firewalla ZoneAlarm informują o problemach z połączeniami internetowymi, które pojawiły się po zainstalowaniu jednej z najnowszych poprawek Microsoftu. Problem potwierdził już producent ZoneAlarma - firma przygotowała odpowiednie uaktualnienie.

Sprawa była o tyle poważna, że patchem, który powoduje przerwy w działaniu połączenia internetowego, jest jedno z najważniejszych uaktualnień udostępnionych w lipcu przez Microsoft - chodzi o poprawkę dla klienta DNS, usuwającą poważną lukę związaną z globalnym systemem Domain Name System (szerzej pisaliśmy o tym problemie w tekstach "Patch dla Internetu - DNS załatany" oraz "Microsoft łata Exchange'a, SQL Server i Windows").

Pierwsze doniesienia o awarii pojawiły się krótko po udostępnieniu przez Microsoft poprawek - o problemach z działaniem połączenia internetowego w Windows XP z zainstalowanym ZoneAlarmem pisali użytkownicy na forum producenta firewalla. Problem pojawiał się tylko, jeśli uaktywniony był firewall - wystarczyło go wyłączyć by znów uzyskać dostęp do Sieci.

Przedstawiciele ZoneAlarm dość szybko potwierdzili informację o problemie - w pierwszej chwili zalecili użytkownikom odinstalowanie owej poprawki. Później jednak firma przygotowała uaktualnienie dla swojego produktu - można je pobrać ze strony ZoneAlarm. Alternatywnym rozwiązaniem jest zmiana poziomu zabezpieczeń firewalla na "średni".

Microsoft na razie nie skomentował informacji o problemie z poprawką dla Windows i ZoneAlarmem.