Microsoft laureatem nagrody "Najlepszy rzecznik przeciwko OOXML"

Fundacja na rzecz Wolnej Infrastruktury Informacyjnej (FFII) ogłosiła zwycięzcę nagrody Kayak 2007. Laureatem jest firma z Redmond, uhonorowana tytułem "Najlepszy rzecznik przeciwko OOXML".

Nagroda ma bezpośredni związek z wieścią o odrzuceniu przez ISO standardu OOXML, promowanego z niezwykłą zaciekłością przez Microsoft. Norma potrzebowała 2/3 wszystkich głosów, aby została zaakceptowana. Otrzymała jednak tylko 17.

Tytuł "Najlepszy rzecznik przeciwko OOXML" wskazuje na to, iż to sam Microsoft doprowadził do odrzucenia OOXML. Pieter Hintjens, przewodniczący FFII wyjaśnia:

"Nigdy nie dokonalibyśmy tego sami. Poprzez siłę z jaką Microsoft próbował przepchnąć OOXML w celu jego zaaprobowania i posuwanie się nawet do obsadzania komitetów standaryzacyjnych Szwecji, Danii, Szwajcarii, Portugalii, Włoch i innych państw swoimi ludźmi, firma ta pokazała jak słaby jest ich format dokumentów. Microsoft wykonał heroiczne i kosztowne działanie w celu zdyskredytowania swej własnej propozycji, za co jesteśmy mu szczerze wdzięczni".

Od czasu ukazania się standardu OOXML, większość krajów zaangażowanych w proces standaryzacji ISO opublikowała ponad dziesięć tysięcy komentarzy dotyczących błędów w nowym formacie. Jest to obecnie rekord wśród wszystkich dotychczasowych głosowań.

Nagroda Kayak 2007 nie jest tylko symboliczna. Zwycięzca otrzymuje 2500 euro, jednak FFII postawiła jeden warunek - jeżeli do listopada po pieniądze nie zgłosi się żaden przedstawiciel firmy Microsoft, zostaną one przekazane ofiarom trzęsienia ziemi w Peru.

"OOXML nie jest jeszcze całkowicie odrzucony, aczkolwiek został on poważnie zdyskredytowany. Microsoft ma ostatnią szansę aby ulepszyć swój produkt i zająć się problemami patentowymi. Uważamy, że firma ta wprowadzi jedynie kosmetyczne poprawki i rozpocznie swoją kampanie od nowa, lecz tym razem z jeszcze większym uporem." - dodaje Hitjens.

Więcej informacji można uzyskać na międzynarodowej stronie FFII.


Zobacz również