Microsoft licencjonuje patenty dla połowy urządzeń z Androidem

Firma z Redmond ogłosiła podpisanie umowy licencyjnej z tajwańskim Compalem. Obejmuje ona niektóre technologie systemu Android zastosowanego w tabletach, telefonach i czytnikach e-booków tajwańskiego producenta elektroniki. Microsoft twierdzi, że ma do nich prawo. Umowa objęła również niektóre elementy platformy Chrome.

Compel

Brad Smith i Horacio Gutierrez z Microsoftu napisali na blogu, że licencjonują patenty dla firm, których produkty stanowią połowę wszystkich urządzeń z Androidem na rynku. Okazuje się więc, że patenty Microsoftu działają bardzo skutecznie i większość firm bez robienia problemów podpisuje umowę z twórcami systemu Windows.

Producenci tacy jak Compal tworzą urządzenia głównie na zamówienie innych, ale Microsoft podaje, że umowy licencyjne podpisują z nim także producenci wydający urządzenia pod swoją marką. Są wśród nich mniejsze i większe firmy, a także liderzy rynku mobilnego.

W zeszłym miesiącu umowę z Microsoftem podpisał Samsung i zobowiązał się do przekazywania tantiem za smartfony i tablety z systemem Android. Również umowa z Compalem przyniesie firmie z Redmond dodatkowe dochody. Takie egzekwowanie prawa patentowego okazało się dla niej dochodowe i bezproblemowe.

Nie wszystkie firmy chcą płacić Microsoftowi za korzystanie z Androida, bo uważają, że takie żądania są niesprawiedliwe. Twórca systemu Windows w takich sytuacjach wytacza jednak procesy sądowe i wyraźnie jest pewny swoich racji. Wśród firm, które postanowił stawić mu czoła w sądowej batalii są m.in. HTC, Barnes & Noble oraz Motorola Mobility.