Microsoft likwiduje antypiracki program Office'a

Microsoft wycofał w ubiegłym tygodniu program antypiracki. Chodzi o Office Genuine Advantage (OGA), który sprawdzał, czy użytkownicy korzystają z legalnej kopii oprogramowania. Firma stwierdziła, że spełnił on swoją rolę.

W dokumentacji na stronie Microsoft czytamy, że program OGA został wycofany. Nie podano jednak żadnych wyjaśnień. W e-mailowej odpowiedzi na zadawane pytania rzecznik Microsoftu odpowiedziała: program spełnił swoją rolę i dlatego zdecydowaliśmy o jego wycofaniu.

OGA pojawił się razem z Office XP w 2007 roku. Miał odróżniać pirackie kopie Microsoft Office od legalnych. Producent zarządził wtedy, by każdy użytkownik sprawdził swoją kopię pakietu biurowego za pomocą OGA w celu korzystania z Office Update. W 2008 program zaczął napominać użytkowników nielegalnych wersji, by wymienili je na oryginały.

Rzecznik prasowy Microsoftu powiedziała również, że firma jest zaangażowana w działania antypirackie i prowadzi kilka nowych inwestycji, które pozwolą na kontakt z klientami i pomoc ofiarom nadużyć. Nie podała jednak szczegółów tych inwestycji.

Program weryfikujący legalność systemu Windows pozostanie w użyciu. Nadal stosowany będzie też kod składający się z 25 znaków. Ten sposób aktywacji produktu został wprowadzony wraz z Office 2000 i będzie wciąż stosowany w pakiecie Office dla Windows oraz Mac OS X.


Lenovo Legion Y540-15IRH 15,6" Intel® Core™ i5-9300HF - 8GB RAM - 512GB Dysk - GTX1660Ti Grafika - Win10