Microsoft ma patent na Androida

Microsoft podpisał w tym tygodniu umowy z dwiema firmami, które zgodziły się zapłacić tantiemy za wykorzystanie jego technologii w swoich urządzeniach z systemem Android. W zeszłym roku firma doszła do podobnych uzgodnień z HTC.

W środę umowę z Microsoftem podpisała firma Velocity Micro. Dotyczy ona patentu, który został zastosowany m.in. w jej tablecie Cruz z systemem Android. Nie zdradzono większej ilości szczegółów, ale wiadomo, że producent systemu Windows otrzyma odpowiednie tantiemy.

Kilka dni wcześniej Microsoft ogłosił zawarcie podobnej umowy z General Dynamics Itronix. Firma ta pracuje w przemyśle obronnym i produkuje m.in. małe urządzenia GPS z systemem Android. W minionym roku do zapłacenia tantiem Microsoftowi zobowiązało się HTC w związku ze smartfonami firmy z mobilnym systemem Google. Twórca konkurencyjnego systemu Windows Phone nie zdradza jednak, jakich patentów dotyczą wyżej wymienione umowy.

Zobacz również:

Nie wszyscy tak chętnie zgadzają się na warunki Microsoftu. Mowa tu o Motoroli. Firmy są w trakcie procesu, który ma wyjaśnić tę sprawę. Z Samsungiem i Sony Ericssonem, Microsoft pozostaje w bliższej współpracy, ale nie wiadomo, czy obejmuje ona patenty wykorzystywane w urządzeniach z systemem Android.

Fakt, że duża firma, jaką jest General Dynamics, zgodziła się na warunki Microsoftu wskazuje, że jego prawa są dobrze umotywowane. Google mówi, że Android jest oprogramowaniem open-source, ale coraz częściej pojawiają się firmy, które domagają się tantiem za możliwość korzystania z różnych jego elementów. Oprócz Microsoftu, podobne roszczenia wysuwa Apple i Oracle.