Microsoft ma zakaz sprzedaży Worda 2007

Amerykański Sąd Apelacyjny odrzucił apelację Microsoftu w sprawie wstrzymania sprzedaży i importu edytora tekstu Word na terenie Stanów Zjednoczonych. Batalia w tej sprawie toczy się od kilku miesięcy. Oskarżycielem jest firma i4i, która udowodniła, że Gigant z Redmond naruszył jej patent XML.

Amerykański Sąd Apelacyjny potwierdził, że Microsoft ma niespełna 3 tygodnie zatrzymanie sprzedaży oprogramowania Word 2007 zawierającego rozwiązania bazujące na XML na terenie Stanów Zjednoczonych. Do 11 stycznia 2009 roku firma będzie musiała znaleźć sposób na usunięcie rozwiązań bazujących na XML z oprogramowania, które po tym terminie trafi do sprzedaży. Microsoft jednocześnie nie został to tego by udostępnić aktualizacje usuwające XML z produktów już zakupionych.

Decyzją sądu Microsoft został zobligowany to tego by wypłacić i4i ponad 290 mln dolarów odszkodowania.

Sprzedaż MS Word w Stanach Zjednoczonych została zakazana decyzją sądu okręgowego w stanie Texas 12 sierpnia bieżącego roku. Microsoft już tydzień później złożył apelację w sprawie. W apelacji Microsoft zaznaczył, że wstrzymanie sprzedaży Worda na terenie Stanów Zjednoczonych spowoduje dramatyczny spadek sprzedaży produktów firmy oraz jej partnerów takich jak Best Buy, Hewlett-Packard czy Dell. W apelacji Microsoft ostrzegł również, że zablokowanie sprzedaży Worda i Office spowoduje niemożliwość wywiązania się z umów dostarczenia nowych wersji pakietów do klientów, co z kolei pozostawi ich bez alternatywy i doprowadzi do niewyobrażalnych konsekwencji. W czasie rozprawy Microsoft zapowiedział, że firma potrzebuje około pięciu miesięcy na przygotowanie aplikacji Word, która nie ma nic wspólnego z patentem i4i. Sąd apelacyjny wziął tę prośbę pod uwagę i stąd wyznaczył termin 11 stycznia na wycofanie "nielegalnych" wersji MS Word 2007 z rynku.

Kevin Kutz, dyrektor ds. publicznych w Microsofcie, powiedział, że firma od dłuższego czasu przygotowywała się na tę decyzję i teraz robi wszystko co w jej mocy by dostosować swoje oprogramowanie do wyroku. Kutz dodał, że Microsoft powinien do 11 stycznia 2010 przygotować specjalne wersje Microsoft Word 2007 i Office 2007, które nie będą wykorzystywały XML. W przyszłym roku do sprzedaży trafią również Word 2010 i Office 2010, które nie wymagają żadnych zmian w tym zakresie.

Kutz dodał, że Microsoft rozpatruje możliwość przedsięwzięcia dalszych działań prawnych związanych z tą sprawą, m.in. ponowną apelację lub przekazanie sprawy do Sądu Najwyższego.

Przedstawiciele i4i nie komentują sprawy.

Pozew o naruszenie przez Microsoft prawa patentowego został złożony w 2007 toku przez kanadyjską firmę i4i. Prawnicy spółki twierdzili, że Microsoft naruszył patent na technologię umożliwiającą użytkownikowi manipulowanie architekturą i zawartością dokumentów, który i4i patent uzyskała w 1998 roku. Sprawę szerzej opisaliśmy w artykule "Sprzedaż MS Worda zakazana w USA" oraz "Microsoft składa apelację: pozwólcie sprzedawać Worda".