Microsoft ma zapłacić 367 mln USD odszkodowania

Amerykański sąd w San Diego zadecydował, że Microsoft ma zapłacić firmie Alcatel-Lucent 367,4 mln USD za wykorzystanie w swoich produktach dwóch rozwiązań opatentowanych przez połączony koncern.

Microsoft zastosował oba rozwiązania w swoich produktach typu UI (User Interface; interfejs użytkownika). Sąd oddalił jednocześnie zażalenie firmy Alcatel-Lucent, że Microsoft wykorzystał jej inny patent, projektując oprogramowanie kodujące dane wideo (przetwarzanie przez system Windows plików DVD opartych na kodowaniu MPEG2).

Microsoft zapowiada, że odwoła się od wyroku sądu dotyczącego dwóch pierwszych patentów. Odszkodowanie jest tu i tak mniejsze, niż spodziewała się tego firma Alcatel-Lucent, licząc na 1,75 mld USD. Komentując trzecią sprawę (kodowanie danych wideo) Microsoft ogłosił, że jest to nie tylko jego zwycięstwo, ale również wielu innych firm, które stosują w swoich produktach technologię MPEG.

Alcatel-Lucent wniósł sprawę do sądu pięć lat temu, oskarżając wtedy o przejęcie jego patentów przez trzy firmy: Microsoft, Dell i Gateway. W zeszłym roku sąd oddalił inną skargę Alcatel-Lucent, który twierdził, że Microsoft wykorzystał niezgodnie z prawem jego technologię MP3.

Wkrótce będziemy świadkami kolejnej odsłony sporu toczonego między dwiema firmami. Pod koniec kwietnia sąd rozpatrzy kolejne pozwy Alcatel-Lucent, oskarżające Microsoft o wykorzystanie jego innych dziewięciu patentów.