Microsoft: mamy technologię dla najbiedniejszych

"Jesteśmy teraz w takim miejscu, że wszystkie telefony będą stawać się coraz "sprytniejsze". Myślę, że na tym powinniśmy się przede wszystkim skupić w zakresie oferowania najbiedniejszym społeczeństwom dostępu do Internetu i niektórych technologii, zwłaszcza związanych z ochroną zdrowia. Wiąże się to z usługami online i bardziej wyspecjalizowanym oprogramowaniem. Moim marzeniem jest osiągnięcie takiego etapu, w którym możliwe będzie samodzielne produkowanie medykamentów, a także - do pewnej granicy - samoedukacja" - mówi w rozmowie z dziennikarzem IDG Craig Mundie, dyrektor ds. rozwoju i strategii w Microsofcie oraz nowo mianowany szef projektu Unlimited Potential.

C. Mundie w kwietniu br. objął kierownictwo projektu "Nieograniczony potencjał" - grupa ta zajmuje się rozwojem możliwości edukacji, lokalnym wdrażaniem innowacji technologicznych oraz stwarzaniem perspektyw rozwoju i zatrudnienia dla mieszkańców najbiedniejszych rejonów świata. Do 2015 r. Microsoft chciałby w ten sposób poprawić warunki bytowe 1 miliarda ludzi (więcej informacji na stronie projektu). Dzięki posadzie kierownika Unlimited Potential Group Mundie powinien utrzymać bliższe kontakty z Billem Gatesem - ten w lipcu odchodzi z korporacji i zamierza mocniej zaangażować się w fundację charytatywną, którą kieruje wraz z żoną Melindą.

Okazją do przeprowadzenia wywiadu z C. Mundie'm stało się ubiegłotygodniowe sympozjum Government Leaders Forum Asia 2008. Przedstawiciela Microsoftu indagował reporter IDG, Dan Nystedt. Tematem rozmowy były m.in. ewentualne zmiany w projekcie Unlimited Potential oraz działność koncernu z Redmond w zakresie stwarzania nowych inicjatyw technologicznych w krajach rozwijających się.

IDG: Co oznacza dla projektu Unlimited Potential objęcie przez pana kierownictwa nad nim? Więcej pieniędzy, więcej uwagi?

Craig Mundie: Nie. Decyzję o postawieniu mnie na czele projektu podjęto wyłącznie po to, abym mógł zapewnić nad nim stały nadzór. W pewien sposób kilka lat temu pomogłem stworzyć Unlimited Potential Group, którą umieściliśmy w jednym z departamentów biznesowych, a nadzorowała ją grupa kierowników. Inny poważny powód, dla którego się tu znalazłem, wynika z faktu, że dwie dziedziny, którymi zajmuję się w grupie, to zdrowie i edukacja. Kiedy spojrzymy na potrzeby Unlimited Potential, jedną z nich jest umożliwienie ludziom bycia produktywnymi, ale nieodmiennie dwie inne "nogi tego stołu" to opieka zdrowotna i edukacja.