Microsoft: możemy zdalnie usuwać aplikacje z Windows 8

Sklepy z oprogramowaniem Apple i Google pozwalają tym firmom na zdalne usuwanie aplikacji z urządzeń użytkowników. Takie same możliwości da Microsoftowi Windows Store. Twórcy systemu będą mogli dokonać tego według własnego uznania, czyli bez udziału użytkownika.

Windows 8

W warunkach użytkowania Windows Store czytamy: w przypadku, gdy twoje bezpieczeństwo jest zagrożone lub wymagają tego przyczyny prawne, możesz stracić możliwość uruchamiania aplikacji oraz dostęp do treści, które wcześniej pozyskałeś lub, na które zakupiłeś licencje. Wa takich wypadkach płatna aplikacja zostanie usunięta z urządzenia bez udziału użytkownika. Może on jednak otrzymać zwrot pieniędzy.

Trzy lata temu Steve Jobs poinformował, że Apple ma możliwość zdalnego usuwania aplikacji z urządzeń użytkowników. Firma ta jednak jeszcze nigdy z niej nie skorzystała. Nawet aplikacje, które z różnych przyczyn wyrzucono ze sklepu App Store, nie są usuwane z urządzeń użytkowników i ci, którzy zdążyli je pobrać, mogą nadal z nich korzystać.

Google również ma możliwość zdalnego usuwania aplikacji i w przeciwieństwie do Apple, nie raz już z niej korzystało. Firma usuwała pewne aplikacje ze smartfonów z Androidem, a jako powód podawała, że zawierały one złośliwy kod lub były umieszczane w Anddroid Markecie w podejrzanym celu. Wiąże się to z tym, że Google nie sprawdza aplikacji publikowanych w swoim sklepie tak dokładnie jak Apple.

Nie jest do końca jasne, jak Microsoft ma zamiar weryfikować aplikacje Metro, które będą trafiały do Windows Store. Ali Hilwa z IDC mówi, że spodziewa się, iż Microsoft zastosuje bardziej rygorystyczne procedury zatwierdzania aplikacji niż Google. Patrząc na funkcjonowanie sklepu Windows Phone można wnioskować, że będą one bliższe tym znanym z App Store. Hilwa dodaje, że Microsoft chce zapewnić większą otwartość, szybkość i przewidywalność od Apple, a przy tym mieć większą kontrolę niż Google.

Nie ma oficjalnej daty otwarcia Windows Store, ale ma on rozpocząć działalność wraz z wydaniem wersji beta systemu Windows 8, do czego dojdzie pod koniec lutego 2012 roku.