Microsoft na 5. miejscu w rankingu dostawców spamu

Według Spamhaus, organizacji non-profit zajmującej się m.in. badaniem występowania spamu w Internecie, Microsoft zajmuje 5. miejsce na liście dostawców reklam traktowanych jako spam. Mają być one prezentowane użytkownikom na stronach serwisów, które oferuje firma z Redmond.

Podczas tworzenia rankingu wzięto pod uwagę serwisy, które wyświetlają reklamy prowadzące do stron zawierających m.in. podrobione farmaceutyki, treści pornograficzne oraz tzw. "przekręt 419". Takie właśnie treści miały być prezentowane przez Microsoft na jego stronach Live.com oraz Livefilestore.com.

Spamhaus już jakiś czas temu informował Microsoft o zauważonym problemie, jednak jak do tej pory nie przyniosło to spodziewanych rezultatów. Również firmy tworzące oprogramowanie wykrywające złośliwe oprogramowanie i próby oszustwa w sieci (jak np. McAfee czy Marshall) zostały poinformowane o zagrożeniach znajdujących się na stronach Microsoftu.

Microsoft wydało w tej sprawie oświadczenie przesłane mediom za pomocą poczty elektronicznej. Możemy w nim przeczytać m.in., że "spam oraz inne złośliwe oprogramowanie jest obecne nie tylko na stronach Microsoftu. Firma dostarcza jedynie platformy, które umożliwiają użytkownikom prezentowanie swoich treści w Internecie. W ten sposób spamerzy mają dostęp do dużej liczby użytkowników, podobnie jak i inni użytkownicy. Oferowanie takich treści jest naruszeniem warunków użytkowania tych serwisów. Wszelkie wykryte próby takiego postępowania skutkują natychmiastowym usunięciem konta użytkownika".