Microsoft naciska na Huaweia w sprawie Androida

Firma z Redmond od dłuższego czasu informuje producentów urządzeń z systemem Android o tym, że bezprawnie wykorzystują oni jej patenty. Wielu z nich zgodziło się już na podpisanie umowy licencyjnej. Obecnie na celowniku Microsoftu znalazł się chiński Huawei.

Huawei Ideos X5
Victor Xu z Huaweia powiedział dla BBC, że dyskusje z Microsoftem na temat licencjonowania patentów są w toku i zaznaczył, że jego firma jest ostrożna w kwestii wykorzystywania własności intelektualnej innych. Dodał jednak, że Huawei jest w posiadaniu 65 000 patentów i mogą one zostać użyte do obrony jego interesów.

W październiku Microsoft podał, że umowę licencyjną zgodził się podpisać tajwański Compal i już połowa urządzeń z Androidem korzysta z jego patentów. Wśród nich są również produkty firm HTC, Velocity Micro, General Dynamics, Wistron, Onkyo, Acer, ViewSonic, Samsung i Quanta. Część tych producentów korzysta także z mobilnego systemu operacyjnego Windows.

Zobacz również:

Nie wszyscy godzą się jednak na żądania Microsoftu. Wśród niepokornych są Motorola Mobility oraz Barnes & Noble. Ta ostatni firma napisała w zeszłym miesiącu list do amerykańskiego Departamentu sprawiedliwości, w którym donosi, że Microsoft przy użyciu swoich banalnych i przestarzałych patentów prowadzi działania niezgodne z zasadami uczciwej konkurencji.

Niedawno Microsoft złożył natomiast zażalenie na Motorolę Mobility do Międzynarodowej Komisji Handlu USA. Zażądał by zakazano sprowadzania do USA i sprzedaży urządzeń tej firmy, które naruszają jego patenty. Już wcześniej podobne skargi złożył przeciwko innym producentom. Pierwsze proces w sprawie patentów Microsoftu odbędzie się w lutym 2012 roku.

_____

Zdjęcie: Huawei Ideos X5