Microsoft: nadchodzi 12 łatek

W następnym tygodniu administratorów systemów Windows czeka sporo pracy - Microsoft zapowiedział właśnie, że w czerwcowym pakiecie uaktualnień znajdzie się 12 łatek dla różnych jego produktów. Wśród nich będzie patch, usuwający niebezpieczny błąd w programie MS Word.

Aż 9 z 12 łatek przeznaczonych będzie dla systemu Windows - jak informuje Microsoft, część z nich będzie miała status "krytycznych". Pakiet uzupełni "ważne" uaktualnienie dla MS Exchange oraz dwie łaty dla MS Office.

Najważniejszym uaktualnieniem wydaje się właśnie jeden z dwóch patchy dla MS Office - usuwający niebezpieczną lukę w zabezpieczeniach Worda. Przypomnijmy - w połowie maja eksperci z firmy Symantec poinformowali o wykryciu przypadków atakowania komputerów z systemem Windows poprzez nieznaną do tej pory groźną lukę w zabezpieczeniach programu MS Word. Błąd ten został już wykorzystany przez przestępców m.in. do atakowania komputerów japońskiego rządu. Atak polega na wysłaniu do użytkownika Windows e-maila z załącznikiem - czyli odpowiednio zmodyfikowanym plikiem .doc. Gdy plik taki zostanie otwarty w MS Word, w systemie zainstalowany zostanie koń trojański, dzięki któremu przestępcy uzyskają pełny dostęp do zainfekowanego systemu. Na atak podatny jest na pewno program Word 2003 oraz XP - wcześniejsze wersje (np. Word 2000) "wieszają się" przy próbie uruchomienia zmodyfikowanego dokumentu (więcej informacji na ten temat można znaleźć w tekście "Groźna dziura w MS Word").

Microsoft zapowiedział również, że jedno z uaktualnień zmieni pewne ustawienia przeglądarki Internet Explorer, związane z wyświetlaniem multimedialnych elementów stron WWW (wprowadzenie takich zmian została nakazane Microsoftowi w wyniku przegranego przez koncern procesu z firmą Eolas). Dla użytkowników będzie to oznaczało konieczność dodatkowego kliknięcia przed rozpoczęciem odtwarzania multimediów osadzonych na stronie.

Więcej informacji na temat uaktualnień można znaleźć na stronie Microsoftu.