Microsoft najprawdopodobniej pracuje nad 64-bitowym Windows RT

Microsoft prawdopodobnie opracuje 64-bitową wersją systemu Windows RT instalowanego na sprzęcie korzystającym z procesorów ARM.

Windows RT to okrojony Windows 8 przygotowany z myślą o tabletach korzystających z procesorów ARM. Z wywiadu udzielonego niedawno przez Warrena Easta, szefa firmy ARM, wynika, że bardzo prawdopodobne jest, iż Microsoft zamierza przygotować się na 64-bitową architekturę (pierwsze mobilne układy ARM z niej korzystające, ARMv8, powinny pojawić się na rynku w 2014 roku) opracowując kompatybilny system operacyjny.

"Firmy takie jak Microsoft i wszyscy w przestrzeni technologicznej kiedy patrzą na...ARM w przyszłości myślą o 64 bitach" - powiedział East dziennikarzowi serwisu Tom’s Hardware.

Mobilny rynek systemów musi się "oczyścić"

East podzielił się też swoimi przemyśleniami na temat rynku mobilnych systemów, który jest dosyć bogaty.

W przypadku smartfonów możemy tutaj bowiem mówić o takich pozycjach jak Android, Windows Phone, BlackBerry, Firefox OS (pierwsze urządzenia z niego korzystające pojawią się za kilka miesięcy), Tizen, Ubuntu Touch i iOS.

Jeżeli chodzi o tablety mamy natomiast Chrome OS i Ubuntu Touch, które współpracują zarówno z chipami ARM, jak i x86 oraz Windows RT, iOS i Androida, jeżeli chodzi wyłącznie o układy ARM. Windows 8 Pro z kolei współpracuje z układami x86.

Zdaniem Easta za kilka lat będziemy mieli do czynienia ze znacznym zmniejszeniem liczby mobilnych systemów.

Windows RT - kilka słów

Wracając jeszcze do Windows RT warto zauważyć, że tablety z Windows RT nie cieszą się popularnością jakiej oczekiwał Microsoft. Jednym z powodów takiej reakcji rynku jest fakt, że w odróżnieniu od wspomnianego Windows Pro nie pozwalają one na uruchamianie aplikacji ze starszych wersji Windows. Próbuje to zmienić społeczność JailBreak pracująca obecnie nad kilkoma projektami mogącymi umożliwić uruchomienie niepodpisanego kodu oraz niektórych programów x86. Microsoft wspomniał jednak na początku tego roku, że rozważa zablokowanie tego typu działań wraz z przyszłą aktualizacją.


Zobacz również