Microsoft - największy zestaw łatek od 16 miesięcy

W czerwcowym wydaniu zestawu biuletynów bezpieczeństwa, opublikowanym przez koncern z Redmond, znalazło się aż 12 patchy (w tym 8 oznaczonych jako krytyczne), łatających w sumie 21 luk w systemie Windows, pakiecie biurowym Office i systemie pocztowym Exchange. Jest to największy pakiet uaktualnień, jaki Microsoft opublikował od lutego 2005 r.

9 łat przeznaczonych jest dla systemu Windows, 2 - dla pakietu biurowego Office, a jedno uaktualnienie, oznaczone jako "ważne", skierowane jest do użytkowników Exchange'a. Biuletyny krytyczne to te oznaczone numerami od MS06-021 do 028 - dotyczą one zarówno samych "okien", jak i przeglądarki Internet Explorer, odtwarzacza Windows Media Player, edytora tekstu MS Word, programu do prezentacji PowerPoint, mechanizmu obsługi plików WMF i ART oraz technologii JScript.

Co ciekawe, firma nie zdecydowała się na udostępnienie łaty dla groźnej luki w systemie 98/SE/ME - ma to związek z zakończeniem wsparcia tego systemu z dniem 12 lipca br. Ponadto koncern uznał, iż przygotowanie uaktualnienia dla tego systemu byłoby zbyt czasochłonne. Przypomnijmy, iż chodzi o lukę w Windows Explorerze, a konkretnie w sposobie, w jaki obsługuje on obiekty Component Object Model. Patche łatające tę lukę zostały natomiast przygotowane dla Windows 2000, XP i Server 2003.

Więcej informacji: Czerwcowe biuletyny bezpieczeństwa Microsoftu