Microsoft namawia deweloperów na Windows 8

Ponad 2000 deweloperów wysłuchało w trakcie konferencji BUILD argumentów Microsoftu za tym, że Windows 8 i Windows Phone 8 są najlepszymi platformami do oferowania i sprzedawania aplikacji. Przedstawiamy najważniejsze z poruszonych kwestii.


Trwająca w Redmond konferencja BUILD 2012 skierowana jest do deweloperów aplikacji - zarówno desktopowych, serwerowych, mobilnych, jak i specjalistycznych. W tym roku Microsoft miał do przekazania twórcom wiele nowości związanych z premierą Windows 8 i Windows Phone 8. Firma musiała wykonać także zadanie główne - przekonać obecnych, że nowe platformy są warte zainteresowania oraz zainwestowania czasu w prace nad nowymi programami. Na zachętę do programowania, wszyscy obecni dostali of firmy prezenty: Surface RT 32GB z klawiaturą, smartfon Nokia 920 oraz 100GB miejsca w chmurze SkyDrive.

Ponadto, w czasie wystąpień przedstawicieli Microsoftu, padło kilka istotnych argumentów:

1. Windows 8 ma potencjał rynkowy

Steve Ballmer rozpoczął BUILD 2012 i swoje przemówienie do deweloperów od zaprezentowania twardych danych: w trzy dni Microsoft sprzedał 4 mln aktualizacji Windows 8 i około 10 mln Windows 8 dla sektora biznesowego, na rynek wkrótce trafi łącznie 400 mln urządzeń z Windows 8, firma szacuje potencjał sprzedaży nowego systemu na podstawie świetnego wyniku Windows 7 (670 mln rozpowszechnionych płatnie kopii).

Zobacz również:

  • Popularna usługa przestanie obsługiwać Windows 7 i 8
Microsoft namawia deweloperów na Windows 8

"Nasza branża przebudowuje się wokół nowych urządzeń i usług. Nie możecie pominąć tej okazji. Gwarantuję Wam, że to będzie najlepsza szansa dla deweloperów oprogramowania, jaka istnieje" - powiedział Ballmer. "To niesamowity rynek. Setki milionów użytkowników nie mogą się już doczekać by kupić Wasze aplikacje" - dodał.

Microsoft namawia deweloperów na Windows 8

Ballmer zapowiedział, że Microsoft zapewni Windows 8 i Windows Phone 8 potężny marketing. "Już niedługo nie będziecie mogli otworzyć gazety i strony internetowej lub włączyć telewizora by nie zobaczyć reklam nowych systemów" - powiedział prezes Microsoftu wywołując entuzjastyczną reakcję wśród zebranych na konferencji deweloperów.

2. Windows 8 i Windows Phone 8 umożliwiają personalizację

Strategia Microsoftu z Windows 8 opiera się na idei dostarczenia klientom systemu, który pojawi się na wielu bardzo różnych urządzeniach. Firma chce by każdy użytkownik mógł maksymalnie spersonalizować swój wybór sprzętu z nowym systemem, a także aplikacje, które zainstaluje.

Poniżej ciekawostka - 82-calowy slate PC, z którego Ballmer korzystał w trakcie prezentacji Windows 8

W zakresie funkcjonalności, cechy takie jak personalizacja urządzeń i aplikacji oraz łatwe współdzielenie zasobów za pomocą SkyDrive mają być głównymi powodami, dla których użytkownicy wybiorą nowe platformy Windows.

Deweloperzy, ze swojej strony, będą mogli odpowiedzieć na personalne potrzeby użytkowników implementując w swoich aplikacjach rozwiązania takie jak rozszerzone wyszukiwanie danych i narzędzia do dzielenia się zasobami oraz elementy nowego interfejsu - zmieniające się tytuły i aktywności na żywo. Podkreślono, że twórcy będą mogli personalizować swoje aplikacje na poszczególne urządzenia z różnych kategorii - od AiO, przez laptopy, kończąc na tabletach, smartfonach i pecetach.

Microsoft namawia deweloperów na Windows 8

Napis widoczny na ekranie tabletu został wykonany w czasie rzeczywistym za pomocą rysika na smartfonie Lumia.

Microsoft namawia deweloperów na Windows 8

Gra zaprezentowana na slajdzie może być obsługiwana za pomocą panelu dotykowego, klawiatury czy podłączonego pada od Xboksa. Przełączenie pomiędzy poszczególnymi sposobami następuje natychmiast.

Microsoft namawia deweloperów na Windows 8

Ekran tabletu można podzielić w ten sposób, by wyświetlał różne aplikacje jednocześnie.

Ballmer zapowiedział także, że już wkrótce na Windows 8 trafią aplikacje takie jak SAP, Dropbox czy Twitter. Prezes Microsoftu dodał, że to dopiero początek, nie sprecyzował jednak jakie jeszcze znane programy zobaczymy w najbliższym czasie.

3. Microsoft wspiera deweloperów i wprowadza nowe narzędzia

W trakcie konferencji ogłoszono udostępnienie Windows Phone 8 SDK dla deweloperów aplikacji mobilnych.

Microsoft namawia deweloperów na Windows 8
Microsoft namawia deweloperów na Windows 8

Przedstawiciele Microsoftu zapewnili, że słuchają opinii deweloperów i wprowadzają większość z sugerowanych przez nich poprawek. Pochwalili się, że aż 90% sugestii od zrzeszonej z nimi społeczności programistów zostało wprowadzonych w nowych narzędziach.

Innymi argumentami przemawiającymi za nowymi narzędziami deweloperskimi były m.in. możliwość łatwego współdzielenia kodu pomiędzy Windows 8 i Windows Phone 8, wprowadzenie silnika Unity na Windows Phone 8, a także wsparcie dla rozwiązań NFC, kart SD, poleceń głosowych, nawigacji, systemów płatności i wielu innych rozwiązań.

Microsoft namawia deweloperów na Windows 8

Demo silnika Unity na Windows Phone 8.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: