Microsoft nie chce ratować Windows XP

Windows XP musi zniknąć z rynku, aby zrobić miejsce Viście. Na nic zdają się dziesiątki tysięcy podpisów złożonych pod internetową petycją "Save XP".

Z końcem czerwca br. koncern z Redmond chce wstrzymać sprzedaż systemu operacyjnego Windows XP. W odpowiedzi na decyzję Microsoftu serwis InfoWorld zainicjował akcję o nazwie "Save XP", udostępniając internetową petycję dla użytkowników, domagających się od koncernu kontynuacji sprzedaży Windows XP. Do chwili obecnej podpisało ją ok. 80 tys. internautów.

W Polsce (na podstawie danych gromadzonych przez Ranking.pl) z Windows XP korzysta aż 90 % internautów, zaś z Visty - ok. 5,5 %, choć odsetek ten powoli wzrasta. Z chwilą wycofania XP ze sprzedaży dla użytkowników końcowych jedyną opcją do wyboru stanie się Vista. Wiele osób jest z tego faktu niezadowolonych, wciąż podając w wątpliwość walory nowych "okien".

Windows XP - jaki był, taki był, ale był

Rzecznik amerykańskiego oddziału koncernu, w komentarzu udzielonym dziennikarzom australijskiego Computerworlda tak odniósł się do inicjatywy InfoWorlda: Jesteśmy tego [istnienia petycji - redakcja] świadomi, ale przede wszystkim wsłuchujemy się w opinie od naszych partnerów i klientów. Dlatego też początkowo przedłużono dostępność XP, ale z tego samego powodu system ów ma być sukcesywnie wycofywany z rynku.

Przedstawiciel koncernu zapewnia, że po 30 czerwca Windows nie zniknie całkowicie z rynku - Microsoft rozumie, że niektóre segmenty rynkowe, takie jak małe firmy i użytkownicy z państw rozwijających się potrzebują nieco więcej czasu na aktualizację systemu do Visty. Dlatego też wersje OEM Windows XP będą nadal oferowane przedsiębiorstwom, a producenci komputerów będą mogli prowadzić sprzedaż pecetów z preinstalowanym systemem do stycznia 2009 r. W krajach, gdzie oferowana jest wersja systemu dla początkujących (Starter Edition), termin usunięcia XP z oferty ustalono na 30 stycznia 2010 r.

Rzecznik firmy przekonuje, że popularyzacja Visty następuje pomyślnie (na świecie sprzedanych zostało już ponad 100 milionów kopii systemu). Tyle że, niektórzy producenci komputerów (m.in. Dell, HP, Lenovo, Fujitsu i NEC) umożliwiają swoim klientom usunięcię preinstalowanych kopii Visty i zainstalowanie jej poprzednika. Wiele osób wstrzymuje się z zakupem Visty do chwili upublicznienia pełnej wersji pierwszego Service Packa dla tego systemu. A ma to nastąpić już niebawem, zwłaszcza, że pod koniec stycznia pojawił się Windows Vista Service Pack 1 RC Refresh 2.

Wyższe wymagania sprzętowe Visty stawiają też pod znakiem zapytania przydatność systemu w edukacji i administracji (gdzie komputery nie są tak nowoczesne, jak w firmach, o użytkownikach końcowych nie wspominając). W najnowszym raporcie Brytyjskiej Agencji Komunikacji Edukacyjnej i Technologii (BECTA) odradza się brytyjskim szkołom przesiadanie się na Vistę.