Microsoft: nie oszukujcie podczas upgrade do Visty!

Kto kiedykolwiek korzystał z wersji "Uaktualnienie" (ang. upgrade) do Windows, wie, że wymaga ona obecności starszego systemu na dysku. Okazuje się jednak, że w wypadku Visty i Visty SP1 Microsoft umożliwił instalację uaktualnienia bez konieczności posiadania jakiejkolwiek edycji Windows.

Jak doniósł dziennikarz Scott Dunn, zarówno pierwsza edycja Visty, jak i Vista SP1 pozwala na instalację uaktualnienia na kompletnie czystym komputerze. Bez konieczności legitymowania się nośnikiem z poprzednim wydaniem systemu.

Teoretycznie zatem użytkownik może kupić "Uaktualnienie" w wersji BOX zamiast normalnej edycji pudełkowej - i zaoszczędzić od niecałych 300 (Vista Home Basic) do ponad 500 (Vista Ultimate) złotych.

Microsoft ostrzega jednak, że nie jest to żadna tajna sztuczka pozwalająca na przeskoczenie licencji. Przedstawiciel korporacji nie wytłumaczył, skąd się wzięła luka i dlaczego system nie sprawdza, czy użytkownik miał starszą wersję Windows.

Przypomniał za to, że instalacja uaktualnienia bez posiadania poprzedniego wydania to złamanie zapisu licencyjnego, a tym samym również prawa.


Zobacz również