Microsoft: nieprawda, że konsolowa wojna już się zakończyła

Wielu analityków utrzymuje, że wojna konsol najnowszej generacji już dawno się zakończyła. Zwycięzcą ma być Wii, które pod względem grywalności miało zostawić Xboksa 360 i PlayStation 3 daleko w tyle. Microsoft ma jednak odmienne zdanie.

Opinie wygłaszane przez specjalistów z branży IT nie przypadły Microsoftowi do gustu. Korporacja wydaje się nie przyjmować do wiadomości nawet tego, że w kwietniu w Stanach Zjednoczonych Wii sprzedało się lepiej niż wszystkie inne stacjonarne konsole razem wzięte (dane za NPD).

Redmond utrzymuje, że jeszcze za wcześnie, by decydować, kto wygrał wojnę. Jak mówi Shane Kim, korporacyjny wiceprezes Microsoft Game Studios, to dopiero trzeci rok obecności Xboksa 360 na rynku, a drugi dla PS3 i Wii. Użytkownicy ciągle jeszcze zastanawiają się, jaki sprzęt wybrać.

Kamieniem milowym ma być sprzedaż pierwszych stu milionów konsol - kto pierwszy dotrze do tego punktu, będzie mógł zostać uznany za zwycięzcę. Inna sprawa, że Shane Kim wątpi, czy podobne zjawisko będzie miało miejsce. O ile w poprzednich bataliach zawsze pojawiał się wyraźny lider (poprzednio było to Sony z PS2), o tyle teraz różnice w liczbie wprowadzonych na rynek egzemplarzy nie są aż tak znaczące.

Jeśli wierzyć szacunkom niektórych analityków, Nintendo sprzedało do dziś ok. 26 milionów konsol Wii na całym świecie. Na drugim miejscu jest Xbox 360 z 19 milionami sprzedanych urządzeń. Trzecie, ostatnie miejsce zajmuje Sony PlayStation 3 z 12,8 milionami sztuk. Należy jednak podkreślić, że podane liczby są przedmiotem zażartych sporów.