Microsoft notuje straty na tablecie Surface RT, ale może sobie na nie pozwolić

System Windows RT nie zachwycił klientów. Niektórzy producenci rezygnują ze sprzedaży opartych o niego urządzeń, u innych ceny poszybowały mocno w dół. Potaniał nawet tablet Surface RT od samego Microsoftu. Po przejrzeniu wyników finansowych firmy wygląda to na desperacką próbę powetowania sobie przez jego twórcę olbrzymich strat, jakie przyniósł ten model.

Windows RT to odmiana systemu operacyjnego od Microsoftu przeznaczonej głównie na tablety. Została ona zoptymalizowana do działania na procesorach o architekturze ARM. Jej głównym interfejsem są kafelki z Modern UI i nie można na nich instalować klasycznych desktopowych aplikacji spoza Windows Store. Niestety nie polubili go klienci i nie wierzą w niego producenci, tacy jak Lenovo.

Okazuje się, że zamiast zysków tablet Surface RT przyniósł firmie z Redmond aż 900 milionów dolarów strat. Patrząc na potężną obniżkę ceny tabletu wynoszącą w USA aż 150 dolarów można było się tego spodziewać. Na szczęście dla Microsoftu stratę na projekcie Surface RT firma odbija sobie w innych aspektach działalności. Dochód za ostatni kwartał to aż 19,9 miliarda dolarów, czyli o 10% więcej niż rok temu. Wysoki jest też zysk netto, bo na poziomie aż 4,97 miliarda dolarów.

Zobacz również:

  • Windows 11 wprowadza przebudowaną aplikację Zdjęć
  • Apple załatwiło konkurencję. Zgadniesz który model najpopularniejszy?

Ale mimo to biorąc pod uwagę ewidentnie straty niezadowolenie z wyników sprzedaży wśród innych producentów przyszłość systemu w wersji RT nie rysuje się w jasnych barwach. Zwłaszcza w momencie gdy powstają już przystępne cenowo i udane hybrydy tabletów i komputerów PC z pełnoprawnym systemem Windowsem 8, oparte o procesory Intela. Możliwe jednak, że Windowsa RT uratują mniejsze i tańsze urządzenia z siedmiocalowymi ekranami, o których plotki pojawiają się w sieci od jakiegoś czasu.