Microsoft: nowy Exchange będzie szybszy i lepiej skalowalny

Nowa wersja serwera poczty - Exchange Server 2010 będzie miała możliwość szybszego niż Exchange 2007 odczytu i zapisu wiadomości pocztowych do pamięci masowej, mimo iż będzie wykorzystywać ten sam silnik.

W ubiegłym miesiącu Microsoft udostępnił publiczną wersję beta Exchange 2010. Podczas konferencji Tech Ed, odbywającej się w Los Angelos, podał natomiast kilka szczegółów o ulepszeniach w tej wersji Exchange. Dotyczą one głównie wydajności i skalowalności, które to cechy były do tej pory, dla administratorów i użytkowników, słabym punktem tego programowania, głównie z powodu wykorzystywanego silnika bazy danych Jet.

Kilka lat temu firma zapowiedziała zamiar przejścia na silnik SQL Server, ale później zaniechała realizacji tego projektu. Zachowując silnik Jet w Exchange 2010, zmieniła jednak schemat pamięci, co spowodowało, że czytanie i zapisywanie wiadomości do pamięci masowej uległo znacznemu przyspieszeniu. Według danych Microsoftu, wydajność w tym zakresie zwiększyła o 70 proc. w porównaniu z Exchange 2007 i o 90 proc. w porównaniu z Exchange 2003.

Skrzynki pocztowe w nowej wersji będą teraz mogły pomieścić do 100 tys. pozycji na folder, w porównaniu z 20 tys. w Exchange 2007 i 5 tys. w 2003.

Ulepszono także role, w jakich można skonfigurować Exchange 2010. Exchange 2003 mógł być skonfigurowany w dwóch rolach: serwer proxy lub serwer skrzynek pocztowych. W Exchange 2007 możliwe jest konfigurowanie 5 ról: hub transportowy, serwer zunifikowanej wymiany wiadomości, serwer skrzynek pocztowych, transportowy serwer brzegowy i serwer dostępu klienta.

Exchange 2010 nadal ma możliwość skonfigurowania w jednej z pięciu ról, ale serwery "client access" stały się prawdziwą strukturą pośredniczącą, która obsługuje m.in. konwersję poczty zarówno dla Outlook jak i Outlook Web Access. Taki zabieg uwalnia serwer skrzynek pocztowych od wielu zadań i w związku z tym może on teraz obsłużyć do 120 tys. aktywnych połączeń, podczas gdy w Exchange 2007 tylko 12 tys.

Kolejnym usprawnieniem jest mechanizm "shadow redundancy", który pozwala na zachowane dwóch kopii wiadomości pocztowej bez konieczności stosowania składowania w pamięci RAID.

Mniejsze firmy i oddziały zamiejscowe mogą uruchamiać wszystkie te role na pojedynczym serwerze, który może mieć do 16 rdzeni CPU.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: