Microsoft o robakach w Viście

Koncern z Redmond oficjalnie skomentował wczorajsze doniesienia firmy Sophos, która udowodniła, że trzy groźne robaki stworzone dla systemu Windows XP z powodzeniem działają również w Windows Vista. Przedstawiciele Microsoftu potwierdzili te informacje, zastrzegając jednocześnie, że żaden z trzech robaków nie wykorzystuje do infekowania Visty błędów w systemie.

O wynikach testów przeprowadzonych przez firmę Sophos pisaliśmy w tekście "Wirusy zagrażają Viście" - wykazały one, że trzy z 10 najaktywniejszych w tej chwili robaków potrafią bez większych problemów zainfekować system Windows Vista.

Microsoft wydał w tej sprawie oświadczenie; koncern tłumaczy, iż żaden z trzech wirusów nie korzysta z błędów systemu - wszystkie infekują Vistę niejako za zgodą użytkownika (musi on wyrazić zgodę na zainstalowanie złośliwego kodu). "Przeanalizowaliśmy raport Sophos, z którego wynika, iż dzisiejsze wirusy mogą infekować system Windows Vista. Z naszych testów wynika, że opisane w nim programy nie wykorzystują do tego celu błędów w systemie. Zamiast tego ich autorzy próbują oszukać użytkownika - tak by sam uruchomił wirusa" - czytamy w oświadczeniu Microsoftu.

Przedstawiciele koncernu przypominają, iż system w domyślnej konfiguracji jest bezpieczny - wbudowany w niego klient pocztowy Windows Mail bez problemu blokuje niebezpieczne załączniki do e-maili. Zagrożeni są jednak użytkownicy korzystający z innych programów pocztowych lub poczty online.

Microsoft przypomniał też, iż wszyscy użytkownicy Windows powinni korzystać z regularnie uaktualnianego programu antywirusowego.